Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata je u Novom Sadu 97.750 dinara neto, a i dalje predstavlja ubedljivi rekord na teritoriji Vojvodine.
U odnosu na prethodni mesec, opala je za oko 5.000 dinara, poslednji su raspoloživi podaci.
Iza Novog Sada je Pančevo, u kom zaposleni u proseku primaju 83.270 dinara mesečno.
Kad je reč o Vojvodini, najniže zarade primaju zaposleni u Baču, gde je prosek 61.612 dinara bez poreza i doprinosa.
Prosečne plate su u Novom Sadu tek nešto niže od prosečnih beogradskih plata, što je trend koji se beleži poslednjih godina i pokazuje da je vojvođanska prestonica po platama sve bliže beogradskom standardu. Ipak, ova dva grada ubedljivo vode po iznosima zarada, ostavljajući ostatak Srbije – naročito manja mesta, daleko iza sebe i bez adekvatnog razvoja.
Inače, prosečna plata na nivou Srbije je 83.812 dinara neto.
Zaposleni u javnom sektoru na nivou Srbije imaju prosečne plate od 88.385 dinara bez poreza i doprinosa, dok zaposleni u javnim državnim preduzećima beleže rast zarada i iznos od 104.591 dinar neto.
U zdravstvu i socijalnoj zaštiti je prosečna zarada u aprilu bila 87.178 dinara neto, u obrazovanju i kulturi je taj iznos 78.231 dinar, dok su zarade van javnog sektora u nivou republičkog proseka.
Realna srpska plata ne iskazuje se u prosečnoj plati, koja u presek uključuje izuzetno visoke zarade u pojedinačnim, visokoprofitabilnim sektorima u kojima zarade ne prima većina građana. Republički zavod za statistiku zato svakog meseca obrađuje i objavljuje medijalnu zaradu, koja predstavlja iznos do kog zarađuje polovina zaposlenih.
Prema podacima za april, medijalna zarada u Srbiji je 63.954 dinara neto i čak 20.000 dinara je niža od zvanične prosečne plate.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna plata je u Novom Sadu 97.750 dinara neto, a i dalje predstavlja ubedljivi rekord na teritoriji Vojvodine.