• Drezdenskim simfonijskim orkestrom dirigovao robot

    Robot s tri ruke ušao je u muzičku istoriju jer je prvi dirigovao ansamblom na koncertu kojim je u nedelju proslavljena 25. godišnjica Drezdenskog simfonijskog orkestra.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Drezdenskim simfonijskim orkestrom dirigovao robot
    Foto: Pixabay

    Korišćenjem tri ruke sa svetlećim palicama za dirigovanje i povremenim održavanjem različitih tempa za pojedine grupe u orkestru, mehanički maestro zaradio je gromoglasni aplauz nakon premijere „Robotersinfonie“ (Simfonija robota) u koncertnoj dvorani Helerau u Drezdenu.

    Markus Rindt, direktor Drezdenskog simfonijskog orkestra, rekao je da je za projekat uspeo da dobije pomoć stručnjaka s Tehničkog univerziteta u Drezdenu.

    Dirigirajuća mašina, opremljena sa sedam zglobova, „naučila“ je kako da održava ritam i prenese dinamiku, rekao je Rindt.

    U sličnom poduhvatu, robot dirigent vođen veštačkom inteligencijom prošle godine dirigovao je orkestrom u Južnoj Koreji. Organizatori projekta u Drezdenu kažu da muzičari  ne treba da strahuju da će ih neko zameni.

    „Nije nam cilj da zamenimo dirigente u budućnosti“, rekao je Rindt. Cilj je da se otvori novi teren i istraže muzičke mogućnosti uz pomoć robota, dodao je.

    Drezdenski simfonijski orkestar proslavio je 25 godina koncertom na kojem su učestvovali muzičari iz renomiranih nemačkih i inostranih orkestara i savremenim delom složenih ritmova pravljenih za „hibridno“ izvođenje s robotom dirigentom.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Zašto su zvezde nevidljive kroz prozor aviona?

    Na posmatranje neba i zvezda u velikoj meri utiče svetlosno zagađenje u velikim gradovima, kao i prisustvo oblaka. Zašto onda kada smo u avionu, daleko od velikih gradova, i iznad oblaka ne […]

    Zašto se kaže „Labudova pesma“?

    Poslednji važniji rad ili delo nekog stvaraoca pre njegove smrti (ili na kraju aktivnog umetničkog, naučnog ili kakvog drugog stvaranja) naziva se obično labudova […]