• Kako je nastala reč „bre“?

    Reč „bre“ ima čak 10 značenja u rečniku SANU. Od svih njih najdominantnije je ono u vezi sa isticanjem, naglašavanjem, snažnijim utvrđivanjem iskaza.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kako je nastala reč „bre“?

    Bre je reč nedovoljno jasnog porekla. Po najstarijoj teoriji, došla je kod nas od Turaka, koji su je, po svoj prilici, preuzeli od Grka. Po tome, bre je nastalo najverovatnije od grčkog „more“ u značenju „budalo“, „moronu“ (vokativ reči „moros“) koji je vremenom promenio značenje u „druže“, „brate“.

    Od bre nastale su i reči: „brecati se“ – nadmeno se istresti na nekoga, „brecav“ – nabusit, „breckalo“ i „breculja“ – muška i ženska osoba koja se stalno breca. Najranije potvrde reči bre su sa jugozapada, i to iz narodnih pesama južnog Primorja, sa osornom ili uvredljivom nijansom značenja, poput: „Ona mu je ufatila, bre, konja dobra“. U istom periodu se i u Dubrovniku javljaju oblici „bro“ i „bri“, ali oni nemaju ovu notu, već služe za popunu stiha. Vuk Karadžić je ovu reč zabeležio u svom Rječniku kao uzvik sa primerima: „daj bre! kamo bre! ajde bre!“.

    U donjolužičkom jeziku (jezik Lužičkih Srba) postoji reč „bra!“ koja se slično koristi kao naše „bre“: „źi bra!“ (idi, bre), „kaki bra?“ (kakav bre). Ovo pokazuje duh bliskosti unutar jedne etničke grupe čiji su članovi nazivali jedni druge „drugovima“.

    Jedna od hipoteza govori i da je bre nastalo skraćivanjem španskog hombre! – čoveče! koji se čuo ili od španskih krstaša koji su u 12. veku prolazili kroz Srbiju ili od sefardskih Jevreja koji su u 16. veku došli iz Španije u Beograd.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    50 godina od smrti Ive Andrića

    Njegova „Bosanska trilogija“ učinila ga je svetski poznatim, a njegov život bio je odraz lomova na […]

    Zašto se kaže „Poklonu se u zube ne gleda“?

    Izreka „Poklonu se u zube ne gleda“, koja se danas koristi kako bi se naglasila zahvalnost na poklonu bez obzira na njegovu stvarnu vrednost, potekla je iz sveta trgovine konjima, gde je pregled […]

    Zašto se kaže „Dan D“?

    To je jedan od retkih frazema koji se veoma često upotrebljava u različitim značenjima, što nije baš svojstveno frazeologizmima. […]

    Zašto se kaže „Pumpaj“?

    Koristeći ironiju, šale i prepoznatljive fraze, studenti su stvorili novi izraz bunta, gde humor nije suprotan ozbiljnosti, već njen sastavni […]