• Kako se piše – „idiot“ ili „idijot“?

    Reč koja se često koristi u kolokvijalnom govoru, ali koja je sa aspekta pristojnog ophođenja apsolutno neprihvatljiva, neretko izaziva nedoumice oko pravopisa srpskog jezika – da li je pravilo idiot ili idijot?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kako se piše – „idiot“ ili „idijot“?
    Foto: Unsplash

    Idiot ili idijot?

    Iako se u govoru može čuti glas J, on ne postoji u ortografiji, pa je u tom smislu odgovor na pitanje da li je pravilno idiot ili idijot, vrlo jednostavan:

    Pravilno je idiot.

    Ipak, treba biti naročito obazriv prilikom korišćenja ove reči, jer se ona smatra uvredom i ni u kom slučaju nije prihvaćena u pristojnoj komunikaciji.

    Poreklo pojma idiot

    Termin vodi poreklo iz grčkog jezika, te se koristi za označavanje nečega što je privatno, odnosno lično i nema uopšte negativno značenje, kao što ima u kolokvijalnom govoru u srpskom jeziku. Takođe, u Drevnoj Grčkoj reč idiot bila je neutralna i zapravo uopšte nije imala negativno značenje.

    Međutim, u kasnijem periodu, reč idiot počela je da se koristi u negativnom kontekstu, budući da su njom označavane osobe koje su bile neobrazovane ili smatrane ograničenima, odnosno glupima.

    U engleski jezik je ovaj pojam stigao najverovatnije iz latinskog jezika. Tokom srednjeg veka u Engleskoj je pojam idiot korišćen za označavanje osobe koja nije bila dovoljno razvijena u mentalnom smislu, ali i za označavanje nekoga ko nije inteligentan.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Novih 245 generičkih lekova na listi RFZO

    Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) usvojio je novu listu lekova na koju je stavljeno čak 245 novih generičkih lekova, odnosno zamena za lekove koji se već izdaju o trošku RFZO, ali […]

    Kako rešiti probleme sa komšijama u zgradama?

    Život u zgradi ima svoje prednosti – sve je na dohvat ruke, zajednički troškovi su često manji, a komšijska solidarnost može biti od velike pomoći. Ipak, deljenje prostora sa drugima nosi i […]