• Kako se rešiti buva kod kućnih ljubimaca?

    Prvi korak u borbi protiv buva je prepoznavanje njihovog prisustva. Buve su mali, tamni insekti koji skaču i hrane se krvlju domaćih životinja, ali često mogu napasti i ljude. Najčešći znak da imate buve su ujedi na nogama i članovima, koji svrbe i izgledaju kao crveni čvorići. Takođe, primetićete da se vaši kućni ljubimci češu više nego obično, posebno oko repa, stomaka i vrata.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Kako se rešiti buva kod kućnih ljubimaca?
    Foto: Unsplash

    Možete koristiti beli papir ili vlažnu krpu da protrljate krzno vašeg psa ili mačke – ukoliko ostaju crne tačkice koje pocrvene kad ih pokvasite, to je buvin izmet. Buve se najčešće nalaze u tepihu, nameštaju, posteljini i na mestima gde spava vaš ljubimac. Što pre ih otkrijete, lakše će biti da ih se rešite.

    Saznajte više o najboljim metodama za uništavanje buva i kako ih primeniti u vašem stanu ili kući.

    1. Temeljno usisavanje svih površina

    Kada ustanovite da imate buve, sledeći korak je temeljno usisavanje svih površina u domu. Buve polažu jaja u tepisima, pukotinama podova, nameštaju i posteljini, pa je detaljno čišćenje ključ borbe. Koristite usisivač sa snažnim filterom i vodite računa da prođete sve ćoškove, ispod kreveta, nameštaja i uz zidove.

    Nakon usisavanja, odmah izbacite kesu iz usisivača jer jaja i larve mogu ostati aktivne i razviti se kasnije. Idealno je koristiti paročistač, jer visoka temperatura uništava i jaja i odrasle buve. Ovaj korak ponavljajte svakodnevno dok ne primetite prestanak aktivnosti buva. Čak i kada nestanu, nastavite sa redovnim čišćenjem još neko vreme kako biste sprečili ponovnu pojavu.

    1. Pranje posteljine, jastuka i odeće na visokim temperaturama

    Buve i njihova jaja se vrlo često kriju u posteljini, jastucima, ćebadima i odeći, posebno onima koje koristi vaš kućni ljubimac. Da biste ih se rešili, sve što može da se pere stavite u mašinu za veš i operite na temperaturi od najmanje 60°C. Visoka temperatura uništava i jaja i odrasle jedinke.

    Takođe, ukoliko imate predmete koji se ne mogu oprati, možete ih ostaviti nekoliko dana u zamrzivaču, jer niske temperature takođe uništavaju buve. Redovno perite i navlake od jastuka, tepihe i prostirke. Ako imate ljubimca, ne zaboravite da očistite i njegovu korpu, ćebad i igračke.

    Održavanje čistog i dezinfikovanog prostora jedan je od najsigurnijih načina da sprečite povratak buva u vaš dom.

    1. Tretiranje kućnih ljubimaca odgovarajućim sredstvima

    Buve najčešće ulaze u stan ili kuću preko kućnih ljubimaca, pa je lečenje psa ili mačke neizostavan deo borbe. Postoji veliki broj antibuvinih preparata u vidu spot-on ampula, ogrlica, sprejeva i šampona. Preporučuje se da se konsultujete sa veterinarom, koji će vam pomoći da izaberete najefikasniji i najbezbedniji proizvod za vašeg ljubimca.

    Tretman je potrebno ponavljati prema uputstvu proizvođača, a ne zaboravite da tretirate i okolinu u kojoj se ljubimac zadržava. Važno je da svi ljubimci u domaćinstvu budu istovremeno tretirani, kako bi se sprečilo ponovno širenje buva. Nakon tretmana, redovno češljajte ljubimca specijalnim češljem za buve i pratite da li se broj buva smanjuje.

    1. Primena profesionalne dezinsekcije – rešenje bez kompromisa

    Ukoliko ste isprobali sve kućne metode, a buve se i dalje vraćaju, vreme je da angažujete stručnu firmu za dezinsekciju. Profesionalci koriste snažne insekticide koji su mnogo efikasniji od sredstava dostupnih u slobodnoj prodaji, a pritom vode računa o bezbednosti ukućana i ljubimaca.

    Dezinsekcija se obično sprovodi u dva navrata – prvi tretman uništava odrasle jedinke, dok se drugim tretmanom, posle 10-15 dana, uništavaju novonastale larve i jaja. Nakon tretmana, prostor se provetrava, a upotreba doma normalizuje već posle nekoliko sati.

    Angažovanje stručnjaka je posebno preporučljivo ako imate veću infestaciju, živite u zgradi ili kući sa više domaćih životinja, ili jednostavno želite brzo i dugoročno rešenje problema sa buvama.

    ​​Takođe, pročitajte detaljan vodič o tome kako se trajno rešiti buva i sprečiti njihovu ponovnu pojavu.

    Ne dozvolite da buve naruše vaš mir – preduzmite akciju na vreme i oslobodite svoj dom od ovih dosadnih parazita!

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako se rešiti buva kod kućnih ljubimaca?

    Prvi korak u borbi protiv buva je prepoznavanje njihovog prisustva. Buve su mali, tamni insekti koji skaču i hrane se krvlju domaćih životinja, ali često mogu napasti i ljude. Najčešći znak da […]