• Muškarci dva puta češće umiru od sindroma slomljenog srca nego žene

    Svi smo svesni psihološkog bola slomljenog srca – bezbroj knjiga, pesama i filmova je napisano i snimljeno na tu temu – ali postoje i naučni dokazi da slomljeno srce može biti i fatalno.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Muškarci dva puta češće umiru od sindroma slomljenog srca nego žene
    Foto: Pixabay

    Tehnički naziv je takotsubo kardiomiopatija (TC), odnosno oslabljena funkcija srca izazvana fizičkim ili emocionalnim stresom.

    Novo istraživanje naučnika sa Univerziteta u Arizoni analiziralo je podatke o 199.890 pacijenata u SAD-u između 2016. i 2020. godine.

    Učestalost TC je blago porasla tokom perioda istraživanja kod oba pola, ali je ukupna učestalost bila viša kod žena. Smrtnost i komplikacije izazvane ovim stanjem bile su relativno visoke.

    Iako je stanje bilo češće kod žena, muškarci su imali duplo veću verovatnoću da se sindrom slomljenog srca završi fatalno – 11,2 odsto muškaraca je preminulo u poređenju sa 5,5 odsto žena. Ukupna stopa smrtnosti bila je 6,5 odsto.

    „Bili smo iznenađeni kada smo otkrili da je stopa smrtnosti od takotsubo kardiomiopatije relativno visoka, bez značajnih promena tokom petogodišnjeg istraživanja, a da je i stopa komplikacija tokom boravka u bolnici bila povišena“, rekao je kardiolog M. Reza Movahed sa Univerziteta u Arizoni.

    Istraživači su izneli hipotezu koja bi mogla objasniti razliku između muškaraca i žena.

    Smatra se da TC nastaje usled naglog porasta hormona stresa, izazvanog fizičkim ili emocionalnim stresom – fizički stres može biti operacija ili infekcija, dok emocionalni stres može biti razvod ili smrt voljene osobe.

    Fizički stres kao uzrok TC je češći kod muškaraca, što može objasniti veću smrtnost izazvanu ovim stanjem. Istraživači takođe smatraju da razlike u hormonskom balansu između polova mogu igrati ulogu.

    Komplikacije koje nastaju usled sindroma slomljenog srca uključuju kongestivnu srčanu slabost (kod 35,9 odsto pacijenata), atrijalnu fibrilaciju (20,7 odsto), kardiogeni šok (6,6 odsto), moždani udar (5,3 odsto) i srčani zastoj (3,4 odsto).

    TC se često pogrešno dijagnostikuje kao srčani udar ili bol u grudima, zbog sličnih simptoma. Ali istraživači koji stoje iza nove studije nadaju se da će podići svest o ovom stanju, kako bi se ono bolje dijagnostikovalo i efikasnije lečilo.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp

    Tagovi:

  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Koliko često treba menjati sunđer za pranje sudova?

    Sunđer za pranje sudova koristimo svakog dana, često i više puta – naročito ako nemamo mašinu za sudove. Ali, da li je taj svakodnevni kuhinjski rekvizit zaista bezbedan za zdravlje? Prema […]

    Novih 245 generičkih lekova na listi RFZO

    Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) usvojio je novu listu lekova na koju je stavljeno čak 245 novih generičkih lekova, odnosno zamena za lekove koji se već izdaju o trošku RFZO, ali […]

    Kako rešiti probleme sa komšijama u zgradama?

    Život u zgradi ima svoje prednosti – sve je na dohvat ruke, zajednički troškovi su često manji, a komšijska solidarnost može biti od velike pomoći. Ipak, deljenje prostora sa drugima nosi i […]