Letnji meseci su obično rezervisani za godišnje odmore, pa zato i ne čudi što su upravo u tom periodu godine saobraćajnice u Srbiji, a posebno auto-putevi jako opterećeni. Osim domaćih turista, tokom leta je jako velik i broj stranih državljana koji su na proputovanju kroz našu zemlju.
U samom špicu sezone, tokom jula i avgusta, auto-putevi u Srbiji počinju da “pulsiraju”. Njihova opterećenost postaje tokom leta jedna od glavnih saobraćajnih karakteristika. U tom periodu saobraćajna infrastruktura tripi veliki pritisak, a takvi uslovi zahtevaju dodatne mere kako bi se izbegle preterane gužve na naplatnim rampama i sačuvala bezbednost svih učesnika u saobraćaju.
To podrazumeva maksimalnu efikasnost celokupnog sistema, od naplate putarine pa sve do održavanja auto-puteva. U isto vreme, ako ste vozač, potrebno je da usled ovakvih, otežanih uslova budete posebno obazrivi i maksimalno skoncetrisani na auto-putu. Drugim rečima, baš kao što javno preduzeće održva auto-puteve, tako i vozači moraju da poštuju sve propise i vode računa o ispravnosti svog automobila. U protivnom, može lako doći do neke neželjene situacije.
Može se dogoditi neka nezgoda ili kvar na vozilu. Boravak sa neispravnim vozilom u zaustavnoj traci na auto-putu, usred leta, po velikoj vrućini i velikoj gužvi nije nimalo prijatan a još manje bezbedan. Zato vam predlažemo da pre svakog dužeg putovanja proverite ispravnost vašeg vozila i neke najvažnije detalje, poput pritiska u pneumaticima i nivoa ulja u motoru.
A u slučaju da se kvar ipak dogodi, tada je najbrže rešenje angažovanje šlep službe. Srećom, kod nas su cene za usluge šlepanja uglavnom povoljnije u odnosu na inostranstvo i postoji puno agencija koje u brzom roku stižu na vaš poziv na bilo koju lokaciju u Srbiji. Zato nije loša ideja da u telefonu imate kontakt od neke pouzdane firme, kako biste mogli da ih kontaktirate u svakom trenutku.
Evo šta kaže statistika i kakve preporuke za vožnju na auto-putevima u Srbiji tokom leta daju nadležni organi.
Statistika na auto-putevima za 2022. godinu
Auto-putevima u Srbiji je tokom 2022. godine prošlo rekordnih 68,5 miliona vozila, stoji u izveštaju JP Putevi Srbije. U odnosu na godinu dana ranije, to je povećanje za oko 6 miliona. I upravo 2022. godina u tom smislu drži rekord.
Najveći broj vozila kretao se nekim od drumova koji pripadaju koridoru 10. Statistika kaže da je gotovo svako drugo vozilo (49,56%) koristilo južni (Beograd – Niš – Skoplje) i istočni krak ovog koridora (Beograd – Niš – Dimitrovgrad – Sofija). Deo autoputa kroz Srbiju od Subotice do Beograda koristilo je svako četvrto vozilo (24,94%), a deonicu Šid – Beograd 13,56%. Novoizgrađeni autoput Miloš Veliki (Beograd – Čačak) je bio trasa za svako deseto vozilo (11,94%). Odnos je otprilike isti kao i godinu dana ranije.
Što se tiče napate putarine, ona je porasla za oko 10% u odnosu na 2021. godinu. U brojkama to znači da je javno preduzeće Putevi Srbije ostvarilo prihod od 36,2 milijarde dinara (blizu 306 miliona evra). Primetan je trend rasta elektronskih naplata putarine (za oko 16% u odnosu na 2021. godinu). Prosečan broj plaćenih putarina na ovaj način je nešto više od 80.000 dnevno.
Takođe, u ekspanziji je i plaćanje putarine TAG-om. Ovaj uređaj je u prošloj godini koristilo preko pola miliona vozača. Iz Puteva Srbije navode da je elektronska naplata putarine (ENP) sve popularnija i da trenutno ima oko 700.000 korisnika TAG uređaja. Treba istaći i da je jedan mali broj vozača uspeo da na nepropisan način izbegne plaćanje putarine.
Glavne saobraćajnice u letnjim mesecima
Svake godine su vikendi, praznici i posebno letnji meseci vreme kada je na našim auto-putevima najviše vozila. U letnjem periodu, posebno u drugoj polovini jula i tokom celog avgusta, najveći broj naših ljudi ide na godišnji odmor put Grčke, Crne Gore, Bugarske i Turske. Međutim, jako velik je i broj stranaca, pretežno Turaka koji putuju iz zemalja zapadne Evrope ka Turskoj prolazeći kroz Srbiju.
Statistika JP Putevi Srbije kaže da je prošle godine na našim auto-putevima samo u avgustu mesecu bilo oko 7,3 miliona vozila. U julu broj vozila koja su se kretala putevima sa naplatom putarine je nešto malo veći od 7 miliona. Ovo su dva najprometnija meseca na auto-putevima Srbije. Ni ovog leta neće biti značajnije razlike. Sa druge strane, najmanji promet saobraćaja bilo je u januaru – oko 4,3 miliona vozila.
Ipak, treba napomenuti da je saobraćaj u svakom mesecu 2022. godine u poređenju sa istim mesecima u prethodnoj godini bio u porastu. Što se tiče letnjih meseci, u junu je zabeležen porast od 5,87%, u julu 3,32%, a u avgustu svega 1,72%. U septembru porast je iznosio 5,50%.
Na šta treba obratiti pažnju pri vožnji na auto-putevima u Srbiji tokom leta
Pre svega, treba istaći da je maksimalna dozvoljena brzina na auto-putevima u Srbiji 130km/h. Ukoliko niste znali, propisana je i minimalna brzina kojom se vozila moraju kretati autoputem u normalnim uslovima saobraćaja i ona iznosi 50km/h. Naravno, ukoliko je na putu velika magla ili je drugačije označeno saobraćajnim znakom, ta brzina može biti i manja.
Ono što je bitno da znate, patrola saobraćajne policije ne mora da vas zaustavi da bi vam napisala kaznu. Na naplatnim rampama postoje kamere koje registruju vozilo i vreme kada je ono bilo na njima pa softver izračunava prosečnu brzinu kretanja. Ako je ona veća od 130km/h, automatski ćete dobiti kaznu.
Takođe, iz javnog preduzeća Putevi Srbije apeluju na sve vozače da koriste TAG uređaje kako bi naplatnu rampu prošli bez zaustavljanja i time uticali na smanjenje gužve. Uređaj možete kupiti i dopuniti u poslovnicama JP Putevi Srbije, AMSS, na gotovo svim benzinskim stanicama, a od nedavno i na šalterima Pošte Srbije.
Od 1. jula isti TAG možete koristiti i Severnoj Makedoniji i Albaniji. To je nova opcija u okviru Open Balkan standarda i znači da nećete morati da se zadržavate ni na jednoj naplatnoj rampi kroz ove dve zemlje.
S obzirom da su u letnjim mesecima gužve na auto-putevima velike, potrebno je da budete strpljivi, pažljivi i da prilagodite brzinu vožnje uslovima na putu. Na auto-putevima se vozi velikom brzinom, pa je potrebno držati odgovarajuće rastojanje od vozila koje se nalazi ispred vas. To će vam omogućiti da na vreme zakočite i izbegnete nezgodu.
Isto tako, potrebno je da se povremeno odmarate. Vožnja u najvrelijem periodu godine zna da bude jako zamorna, čak i sa uključenim klima uređajem. Zato pravite češće pauze dok vozite.
Na kraju, ne zaboravite da je leto doba godine kada putari vrše redovne ali i vanredne intervencije na drumovima. Zato je uvek dobra opcija da pre nego što krenete na duži put proverite stanje na auto-putu i saznate unapred mesta na kojima se izvode radovi.
Opterećenost auto-puteva u Srbiji tokom letnjih meseci predstavlja izazov sa kojim se suočavaju kako vozači tako i nadležni. Povećan broj domaćih i stranih turista i onih koji su u prolazu kroz našu zemlju utiče na stvaranje gužvi i povećanu verovatnoću eventualnih nezgoda. Iako saobraćajna policija i druge državne institucije preduzimaju aktivnosti koje se tiču bezbednosti, potrebno je da i sami budete obazrivi i pažljivi u vožnji. Poštujte propise i pravite češće pauze kako biste sigurno i bezbedno stigli na vaše odredište.
Letnji meseci su obično rezervisani za godišnje odmore, pa zato i ne čudi što su upravo u tom periodu godine saobraćajnice u Srbiji, a posebno auto-putevi jako opterećeni. Osim domaćih turista, tokom leta je jako velik i broj stranih državljana koji su na proputovanju kroz našu zemlju.