Prvi drveni satelit koji su razvili japanski naučnici, poslat u svemir
Prvi drveni satelit u svetu, koji su razvili japanski naučnici, poslat je u utorak u svemir, u ranom testu korišćenja drva u istraživanju Meseca i Marsa.
LignoSat, koji su razvili Univerzitet u Kjotu i kompanija Sumitomo Forestry, leteće na Međunarodnu svemirsku stanicu na misiji SpaceX i biti poslat u orbitu na oko 400 kilometara iznad Zemlje.
Nazvan po latinskoj reči za „drvo“, LignoSat ima zadatak da dokaže svemirski potencijal obnovljivog materijala.
„S drvetom, materijalom koji možemo sami da proizvedemo, moći ćemo da gradimo kuće, živeti i raditi u svemiru zauvek“, rekao je Takao Doi, astronaut koji je leteo na Space Shuttle-u i proučava ljudske svemirske aktivnosti na Univerzitetu Kjoto.
S pedesetogodišnjim planom sađenja drveća i gradnje drvenih kuća na Mesecu i Marsu, tim Takaa Doia odlučio je da razvije drveni satelit s certifikatom NASA kako bi dokazali da je drvo pogodan svemirski materijal.
„Ranih 1900-tih avioni su građeni od drveta“, rekao je profesor sa Univerziteta u Kjotu Koji Murata. „Drveni satelit takođe bi trebalo da bude izvodiv“, dodao je.
Drvo je trajnije u svemiru nego na Zemlji jer nema vode ni kiseonika zbog kojih bi trulilo ili se zapalilo, dodao je Murata.
Drveni satelit takođe smanjuje utjicaj na okolinu na kraju svog životnog veka, kažu istraživači.
Otpisani sateliti moraju ponovno da uđu u atmosferu kako ne bi postali svemirski otpad.
Konvencionalni metalni sateliti stvaraju čestice aluminijum-oksida tokom ponovnog ulaska, ali drveni bi jednostavno izgoreli uz manje zagađenja, rekao je Doi.
„Metalni sateliti mogli bi biti zabranjeni u budućnosti“, dodao je Doi.
Naučnici su utvrdili da je honoki, vrsta drveta magnolije autohtone u Japanu koje se tradicionalno koristi za korice mača, najpogodniji za svemirsku letelicu, nakon 10-mesečnih eksperimenata na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
LignoSat je napravljen od honokija korišćenjem tradicionalne japanske zanatske tehnike bez vijaka ili lepka.
Nakon postavljanja, LignoSat će ostati u orbiti šest meseci, sa elektronskim komponentama koje će meriti koliko drvo podnosi ekstremno okruženje svemira, gde temperature zbog kruženja fluktuiraju od -100 do 100 stepeni Celzijusovih svakih 45 minuta.
„Možda se čini zastarelim, ali drvo je zapravo vrhunska tehnologija dok civilizacija ide prema Mesecu i Marsu“, rekao je Kendži Karia, menadžer Sumitomo Forestry Tsukuba istraživačkog instituta. „Širenje u svemir moglo bi osnažiti drvnu industriju“, dodao je.