• Šta je bukvica iz „očitati bukvicu”

    „A jesu li”, kao uzgred pitam, „popunjene bukvice?” „I bukvice i objave”, kaže. „I potpisane već. Samo da sutra predate uniforme i ćebad i voljno”.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Šta je bukvica iz „očitati bukvicu”
    Foto: Pixabay

    Ko se seća ovog odlomka iz romana „Kad su cvetale tikve” Dragoslava Mihailovića, možda mu se u prvi mah učinila neobičnom upotreba reči bukvica, koje se većina seti kada „nekome treba da očita bukvicu” – u smislu da nekoga prekori, izgrdi, održi mu lekciju i sl.

    Međutim, u kontekstu iz romana u kome Ljuba Vrapče pokušava dan ranije da izađe iz vojske, bukvica ima značenje koje je u Rečniku SANU zabeleženo kao zastarelo, a to je vojnička isprava, vojna knjižca, radna ili kakva knjižica.

    A šta predstavlja bukvica iz izraza očitati nekome bukvicu? Mogu se naći tumačenja na internetu koja ovaj izraz povezuju upravo sa značenjem vojnog dokumenta, dakle, očitati nekom pravila ponašanja (kao u vojsci). Međutim, veruje se da je ovaj izraz stariji od toga.

    Rečnik SANU kao osnovno značenje bukvice nudi značenje azbuka (utvrđen red slova) i ispoređenje sa imenicom bukva u zastarelom značenju – slovo. Dakle, sada smo već blizu odgovora – očitati nekome bukvicu (azbuku) znači reći mu nešto kako ide po redu, protokolu i sl., ili mu održati slovo, odnosno govor (jedno od značenja reči slovo je upravo govor, beseda). Dakle, održati nekome govor, ali o ispravnom ponašanju, nakon neke greške, propusta i sl.

    Bukvica, tj. azbuka, vodi nas do naziva za slovo b u staroslovenskoj azbuci – buki, što je u vezi sa bukvom, po čijoj se kori u stara vremena pisalo.

    Prisutne su i različite varijante ovog izraza, umesto bukvice, nekome se može (o)čitati (iščitati) buruntija (tur. pismena naredba, zapovest, prekorna poruka), katavasija (grč. pesma iz kanona), krune i krunice (brojanica, niska čija se zrna prebiraju pri molitvi), Adžikuran (Kuran), Očenaš, litanija (molitva Bogorodici), vakela (pouka sa prebacivanjem, ukor), levita (prigovor, prekor, kritika), predika, propoved, čitulja i sl. Varijantne forme dobro pokazuju da je u pitanju govor, prekor obično zbog narušavanja moralnih načela.

    Kao što vidimo, prekoriti nekoga, izgrditi ga, opomenuti ili posavetovati često se dovodi u vezu i sa čitanjem (govorenjem) neke molitve, kao čina koji se sastoji iz određenih etičkih pouka ili skupa pravila.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Novih 245 generičkih lekova na listi RFZO

    Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) usvojio je novu listu lekova na koju je stavljeno čak 245 novih generičkih lekova, odnosno zamena za lekove koji se već izdaju o trošku RFZO, ali […]

    Kako rešiti probleme sa komšijama u zgradama?

    Život u zgradi ima svoje prednosti – sve je na dohvat ruke, zajednički troškovi su često manji, a komšijska solidarnost može biti od velike pomoći. Ipak, deljenje prostora sa drugima nosi i […]