• Šta je bukvica iz „očitati bukvicu”

    „A jesu li”, kao uzgred pitam, „popunjene bukvice?” „I bukvice i objave”, kaže. „I potpisane već. Samo da sutra predate uniforme i ćebad i voljno”.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Šta je bukvica iz „očitati bukvicu”
    Foto: Pixabay

    Ko se seća ovog odlomka iz romana „Kad su cvetale tikve” Dragoslava Mihailovića, možda mu se u prvi mah učinila neobičnom upotreba reči bukvica, koje se većina seti kada „nekome treba da očita bukvicu” – u smislu da nekoga prekori, izgrdi, održi mu lekciju i sl.

    Međutim, u kontekstu iz romana u kome Ljuba Vrapče pokušava dan ranije da izađe iz vojske, bukvica ima značenje koje je u Rečniku SANU zabeleženo kao zastarelo, a to je vojnička isprava, vojna knjižca, radna ili kakva knjižica.

    A šta predstavlja bukvica iz izraza očitati nekome bukvicu? Mogu se naći tumačenja na internetu koja ovaj izraz povezuju upravo sa značenjem vojnog dokumenta, dakle, očitati nekom pravila ponašanja (kao u vojsci). Međutim, veruje se da je ovaj izraz stariji od toga.

    Rečnik SANU kao osnovno značenje bukvice nudi značenje azbuka (utvrđen red slova) i ispoređenje sa imenicom bukva u zastarelom značenju – slovo. Dakle, sada smo već blizu odgovora – očitati nekome bukvicu (azbuku) znači reći mu nešto kako ide po redu, protokolu i sl., ili mu održati slovo, odnosno govor (jedno od značenja reči slovo je upravo govor, beseda). Dakle, održati nekome govor, ali o ispravnom ponašanju, nakon neke greške, propusta i sl.

    Bukvica, tj. azbuka, vodi nas do naziva za slovo b u staroslovenskoj azbuci – buki, što je u vezi sa bukvom, po čijoj se kori u stara vremena pisalo.

    Prisutne su i različite varijante ovog izraza, umesto bukvice, nekome se može (o)čitati (iščitati) buruntija (tur. pismena naredba, zapovest, prekorna poruka), katavasija (grč. pesma iz kanona), krune i krunice (brojanica, niska čija se zrna prebiraju pri molitvi), Adžikuran (Kuran), Očenaš, litanija (molitva Bogorodici), vakela (pouka sa prebacivanjem, ukor), levita (prigovor, prekor, kritika), predika, propoved, čitulja i sl. Varijantne forme dobro pokazuju da je u pitanju govor, prekor obično zbog narušavanja moralnih načela.

    Kao što vidimo, prekoriti nekoga, izgrditi ga, opomenuti ili posavetovati često se dovodi u vezu i sa čitanjem (govorenjem) neke molitve, kao čina koji se sastoji iz određenih etičkih pouka ili skupa pravila.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kada počinje zimsko računanje vremena?

    Iako je Evropska unija još pre nekoliko godina najavljivala da će ukinuti letnje i zimsko računanje vremena, jedinstveni sistem još uvek nije uveden, pa nas uskoro ponovo očekuje pomeranje […]