• Temperaturna inverzija: Pojava koju često spominjemo tokom jeseni i zime

    Ovo 17. novembarsko jutro u Srbiji osvanulo je hladno, uz mraz u većem delu zemlje. Najhladnije je bilo u Sjenici, gde se temperatura spustila i 10 stepeni ispod nule. U Vojvodini i istočnoj Srbiji bilo je slabog i umerenog mraza, dok su na vrhovima visokih planina merene temperature iznad nule.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Temperaturna inverzija: Pojava koju često spominjemo tokom jeseni i zime
    Foto: Pixabay

    Zašto je na visini od 2.000 metara toplije nego u nizijama? Odgovor – zbog temperaturne inverzije.

    Temperaturna inverzija predstavlja pojavu kada temperatura raste sa porastom nadmorske visine umesto da opada. Ova pojava nije retkost, može se javiti u bilo koje doba godine, ali je češća tokom jeseni i zime.

    Nastaje pri vedrom i mirnom vremenu i često je praćena pojavom magle na manjim nadmorskim visinama.

    Postoji više vrsta inverzije, u zavisnosti od toga kako ona nastaje, a kod nas je najčešća radijaciona inverzija temperature, odnosno ona koja nastaje izračivanjem.

    Nakon zalaska sunca tlo počinje da izračuje toplotu koju je nakupilo tokom dana i da se tako hladi. Kada je nebo vedro, kao što je to bio slučaj prethodne noći, hlađenje izračivanjem je intenzivnije.

    Najpre se hlade prizemni slojevi vazduha, a onda i oni na većoj nadmorskoj visini, pa tako pred zoru u nizijama i kotlinama vazduh bude najhladniji dok na većim visinama bude toplije.

    Ovo predstavlja i idealne uslove za nastanak magle po kotlinama i nizijama, a na većim nadmorskim visinama vidljivost bude znatno bolja. Još jedna karakteristika vremena pri postojanju temperaturne inverzije jeste loš kvalitet vazduha.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako je nastala legendarna pesma „Bohemian Rhapsody“

    Postoji više “istinitih” priča o nastanku čuvene pesme grupe Queen. Neki kažu da je Fredi Merkjuri napisao “Bohemian Rhapsody” u svojoj kući u Londonu, dok je, prema Brajanu Meju, […]