• Batut: Umerenost u ishrani i u prazničnim danima

    Umerenost u ishrani i pravilno raspoređeni obroci u toku dana navike su kojih bi trebalo da se pridržavamo i u zimskom, a naročito u prazničnom periodu godine kada su pred nama brojni izazovi u pogledu ishrane.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Batut: Umerenost u ishrani i u prazničnim danima
    Foto: Unsplash

    Praznike tradicionalno obeležavamo uz bogatu trpezu koju obično čini jaka hrana – pečenja, rolati, salate sa majonezom ili pavlakom, kolači sa čokoladom, uz alkoholna pića. Najčešća greška je to što praznični ručak ili večeru sačekamo „praznog stomaka”, odnosno preskočimo doručak i/ili ručak. To znači da ćemo biti gladni i da sigurno nećemo biti umereni u ishrani. Posle prazničnog prejedanja neizbežan je osećaj težine i nadutosti u stomaku. Neumerenost u ishrani može da ugrozi zdravlje i da prouzrokuje hipertenziju, povećanja holesterola, triglicireda, šećera u krvi. Zato je važno da i u prazničnom periodu vodimo računa o umerenosti u ishrani i pravilno raspoređenim obrocima, navodi se na sajtu Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

    Mnogi ljudi poste i potrebno je znati da početak i prestanak posta donosi sa sobom značajne promene u načinu ishrane. Za vreme posta u ishrani nisu zastupljene namirnice životinjskog porekla a osnovu ishrane čine voće, povrće, žitarice i riba. Međutim, po završetku posta, na prazničnoj trpezi sačekaće nas sve ono čega smo se u toku posta odrekli. Nagli prelazak na kaloričnu hranu može da dovede do osećaja mučnine, nadutosti, može se javiti bol u stomaku. Da bi se sprečio nastanak zdravstvenih problema, prelazak sa posne na mrsnu hranu treba da bude postepen. Važno je da se unose manje količine hrane raspoređene u 3–5 obroka u toku dana i, naravno, treba voditi računa i o načinu pripreme hrane.

    Kako bismo održali zdrave navike i u prazničnom periodu dovoljno je da u toku dana imamo redovne obroke i da budemo umereni u hrani, kao i da ne dočekamo praznični ručak ili večeru „praznog stomaka”. Time ćemo učiniti mnogo za svoje zdravlje.

    Osobe koje imaju prekomernu telesnu težinu i/ili nemaju izgrađene pravilne navike u ishrani savete i individualni režim ishrane mogu dobiti u Savetovalištu za ishranu Instituta za javno zdravlje Srbije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zdravlje

    Šta se dešava u telu ako 30 dana ne jedete šećer

    Izbacivanje šećera iz ishrane može imati snažan uticaj na celokupno zdravlje, piše Index.hr. Iako mnogima to zvuči kao logičan korak ka zdravijem načinu života, malo ko zna šta se tačno […]