Da li je aflatoksin koji pijemo u mleku opasan
Granica dozvoljenog nivoa aflatoksina u mleku neće, kao što je ranije bilo najavljeno, 1. decembra biti spuštena sa 0,25 na evropski nivo od 0,05 mikrograma po kilogramu i prema odluci Vlade Srbije tako će ostati još godinu dana.
Toksikološkinja Danijela Đukić Ćosić za FoNet napominje da to nije neposredan rizik po zdravlje.
„Za bilo koju supstancu koja ima kancerogeni potencijal treba težiti tome da se rizik umanji, ali on nikada ne može da bude 0“, kazala je Đukić Ćosić i dodala da su granice određene tako da budu prihvatljive po naše zdravlje.
Ona je napomenula i da je M1 aflatoksin koji se nalazi u mleku 10 puta manje toksičan i blaži u izazivanju kancera u odnosi na aflatoskin B1 koji se nalazi u pistaćima, kikirikiju ili kukuruzu.
„Kancerogenost aflatoksina M1 koji se nalazi u mleku ispoljila se pre svega kod osetljivih osoba sa bolesnom jetrom ili onih koji su preležali hepatitis. Oni su pod većim rizikom bez obzira na to da li unose količinu koja je dozvoljena kod nas ili u EU“, objasnila je Đukić Ćosić.
Ona napominje da se granice toksina određuju studijama koje se sprovode u strogo kontrolisanim uslovima i u visokim dozama. Zbog toga ona ističe da nijednu od pomenutih namirnica ne treba izbegavati.
„Kada se hranimo balansirano, unosimo voće i povrće koji imaju fitohemikatlije. To jača naš odbrambeni sistem, pomaže da naš organizam savlada te količine aflatoskina i da one ne predstavljaju rizik“, ukazala je Đukić Ćosić.
Ona je dodala da su sve informacije o toksičnosti, kao i razumevanje informacija o korisnim savetima za smanjenje izloženosti toksičnim supstancama građanima dostupne na stranici projekta „Upoznaj toksičnost – živi bezbedno“, meetox.org.