• Rešavanje problema prekomernog znojenja o trošku RFZO-a moguće jedino na Institutu za plućne bolesti Vojvodine

    Iako nam je zima „pokucala“ na vrata, pojedini građani i na ovim nižim temperaturama imaju problem sa prekomernim znojenjem pojedinih delova tela. Ohrabrujuća vest za sve njih je da se ta neprijatna pojava, uspešno rešava u Institutu za plućne bolesti Vojvodine, koji je jedina državna ustanova u regionu, u kojoj se rade besplatne operacije, o trošku RFZO-a. Intervencija traje pola sata, a pacijenti se otpuštaju iz bolnice istog dana, sa trajno otklonjenim problemom.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Rešavanje problema prekomernog znojenja o trošku RFZO-a moguće jedino na Institutu za plućne bolesti Vojvodine
    Foto: Pixabay

    Prekomerno znojenje nije bolest, već neprijatno stanje koje utiče na sve aspekte života i samopouzdanje pojedinca. Postoje brojni načini na koji se ljudi bore protiv te pojave – antiperspirantima, botoks terapijama, ali jedino trajno rešenje postiže se tzv. torakoskopskom simpatektomijom, minimalno invazivnom hirurškom intervencijom.

    “Radi se u opštoj anesteziji, pacijent spava, otprilike traje 30 minuta. Radi se kroz obe strane grudnog koša kroz dva mala reza, dva levo, dva desno, veličine 5 mm, rezovi su smešteni visoko u pazušnim jamama i operacija se izvodi tako što se pod kontrolom kamere preseče taj određeni ganglion u grudnom košu i sa jedne i sa druge strane. Rezovi se ne šiju nego se lepe specijalnim lepkom nema ožiljaka, što je pacijentu, to su uglavnom mlade osobe, veoma bitno“, kaže prof. dr. Ivan Kuhajda, upravnik Klinike za grudnu hirurgiju, Institut za plućne bolesti Vojvodine.

    Dokazano je da je hiperhidroza nasledna, od koje podjednako pate i muškarci i žene. Intervencija se, kako navodi naš sagovornik, radi samo kod osoba koje imaju prekomerno znojenje pojedinih delova, a ne celog tela.

    “Treba ispitati ako je, naročito kod osoba ženskog pola, ako je znojenje celog tela, da nije šećerna bolest, da nije poremećaj rada štitaste žlezde, ako se to isključi, ako su samo pojedine regije, ako su pokušali sa nekom drugom terapijom i ne ide, onda treba da se jave hirurgu“, dodaje prof. dr Kuhajda.

    Grudni hirurzi Instituta za plućne bolesti Vojvodine jedini u regionu obavljaju taj zahvat već 15 godina. Od 2008. godine uspešno je operisano 2.300 građana, a godišnje se uradi stotinu ljudi. Intervencija, koja traje svega pola sata, je besplatna, a dovoljan vam je samo uput lekara opšte prakse.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zdravlje

    Tumačenje kompletne krvne slike (KKS) za početnike

    Kompletna krvna slika (KKS) predstavlja osnovnu laboratorijsku analizu krvi koja se radi zbog procene opšteg zdravstvenog stanja čoveka. Analize krvi jasno ukazuju na to da li postoje upalni […]