• Zdravlje

    Institut Batut preporučuje: Kako izbeći prolećni umor?

    Osećaj poznat kao prolećni umor može se savladati uz pravilno raspoređene obroke, do dve voćne užine tokom dana, uz dovoljno sna i umerenu fizičku aktivnost, preporučio je danas Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

    Zašto je u Srbiji svako treće dete gojazno?

    Po saopštenju Istituta za javno zdravlje Srbije, svako treće dete u Srbiji je gojazno. U svetu taj broj prelazi 150 miliona i ima tendenciju daljeg povećavanja.

    Lek za potenciju najčešće falsifikovan u Srbiji, može da sadrži otrov za pacove i antifriz

    Tiha i javnosti nepoznata pandemija falsifikovanja lekova, koja odnosi stotine hiljada života, zavladala je svetom, izjavio je za RTS Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije. Ističe da lekovi koji se kupuju na ilegalnim tržištima sadrže i otrove za pacove, antifriz i prah od cigle, a posledice mogu biti smrtonosne. Jedino su sigurni lekovi iz apoteka – mimo njih su rizik, naglašava Zelić.

    Sifilis, hlamidijaza, AIDS: Polno prenosive bolesti u Srbiji u porastu iz godine u godinu

    U 2022. godini na teritoriji Srbije prijavljena je 791 osoba kojoj je dijagnostikovan sifilis, gonoreja, genitalna hlamidijaza ili AIDS, što je za 11 odsto više slučajeva obolevanja od polno prenosivih bolesti u odnosu na 2021. godinu, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“. Najviše obolelih od bolesti koja se prenose seksualnim kontaktom je u populaciji između 20 i 49 godina.

  • Virus gripa u slabljenju, 36 potvrđenih slučajeva morbila

    U ovom trenutku je 36 potvrđenih slučajeva morbila, najveći broj inficiranih je na teritoriji Beograda“, rekla je direktorka „Batuta“ Verica Jovanović, apelujući na vakcinaciju. Situacija u vezi sa gripom je stabilnija – za oko 20 procenata je pao broj inficiranih u odnosu na prethodnu nedelju, napomenula je ona.

    Kako prepoznati poremećaj pažnje kod dece

    Kada neposlušnost postaje problem? Poremećaj pažnje sa hiperaktivnošću (ADHD) nije redak, a nije ni karakterističan samo za najmlađe životno doba. Simptomi mogu da se pojave u bilo kom uzrastu, ali je bitno na vreme ih primetiti i adekvatno reagovati, kažu pedagozi.

    Deca na rubu smrti, roditelji u beznađu – epidemija poremećaja ishrane među tinejdžerima

    Strah, zabrinutost, zbunjenost i beznađe – kroz takav vrtlog emocija prolaze roditelji kada shvate da dete boluje od poremećaja ishrane. U prvi mah misle da je to prolazna faza, ali kada uvide da je reč o ozbiljnoj bolesti sa visokom stopom smrtnosti, nailaze na još jedan zid – doktori ne znaju kako da pomognu njihovom tinejdžeru. Kreću u kontraofanzivu sa vrlo slabim oružjem – bez informacija, dok dete stravičnom brzinom gubi na težini.