Svaka sedma osoba u Srbiji boluje od migrene
Danas je evropski dan migrene. Od te nasledne, neurološke bolesti koja je zastupljenija među ženama pati sve veći broj tinejdžera i male dece.
Pravovremena dijagnostika i adekvatna terapija ključni su za kvalitetan život obolelih, poručuju neurolozi.
Svaka sedma osoba u našoj zemlji boluje od migrene. Marko Jukić, Novosađanin, deo je te statistike, kako kaže, od kada zna za sebe intenzivne glavobolje deo su njegove svakodnevice.
„Moj dan počinje uobičajeno, normalno, i onda postepeno tokom dana počinju razne smetnje – vizuelne, najčešće mi smetaju mirisi, svetlo, zvukovi, buka, i nakon toga počinje bol koji se postepeno razvija u toku dana, najčešće u rasponu od tri do četiri sata“, kaže Marko Jukić za RTV.
Život sa migrenom, osim fizičkog, uzima i emocionalni danak, budući da oboleli u tim trenucima žele da budu izolovani od svetlosti i buke. Nekada ni izbegavanje okidača bola, poput hrane i pića, nije dovoljno da bi se odagnala bol, a ni analgetici nemaju čudotvornu moć. Samoinicijativno, kućno lečenje, treba da se izbegava, poručuju neurolozi.
„Sada postoji i migreno-specifična terapija, koja podrazumeva i biološku terapiju, gde pacijenti mogu da dobiju jednom mesečno ili jednom u tri meseca subkutane injekcije te imaju mnogo bolju kontrolu bola. Ovim inovativnim lekovima postižemo najbolje rezultate i imamo najbolje povratne informacije od pacijenata, jer se pridržavaju lečenja“, kaže prof. dr neurolog Svetlana Simić sa Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine.
Uprkos učestalosti i posledicama, ta neurološka bolest nedovoljno se dijagnostikuje i leči, što direktno utiče na sve obolele, koji se suočavaju sa nerazumevanjem poslodavaca zbog čestog odsustva sa radnog mesta. Podizanje svesti i edukacija građana o toj bolesti u velikoj meri doprineli bi destigmatizaciji obolelih, poručeno je na Svetski dan migrene.