PANČEVO: Biciklistička vožnja „Daj pedalu raku“ 5. oktobra na Tamiškom keju
Zavod za javno zdravlje Pančevo, u saradnji sa Ženskim centrom „Milica“, organizuje biciklističku vožnju pod nazivom „Daj pedalu raku“ na Tamiškom keju, 5. oktobra.
Okupljanje učesnika počinje u 11 časova kod Gradske plaže, dok je start vožnje planiran za 12 časova.
Kampanja „Daj pedalu raku“ namenjena je skretanju pažnje na važnost redovnih preventivnih pregleda dojke, bolje dostupnosti savremenoj dijagnostici i terapijama za svaku ženu u Srbiji i regionu, bez obzira na mesto stanovanja ili socijalni status.
U subotu, 5. oktobra, sa početkom u 12 sati, obeležiće se 10 godina postojanja regionalne kampanje „Daj pedalu raku” koju su pokrenule pobednice nad rakom dojke – članice Ženskog centra „Milica“ kako bi skrenule pažnju na veliku smrtnost od ove bolesti koja je izlečiva skoro u potpunosti ako se otkrije i leči na vreme.
Kampanja će i ove godine imati institucionu podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, kao i podršku udruženja pacijenata, biciklističkih klubova, lokalnih samouprava, zdravstvenih ustanova i institucija, društveno odgovornih kompanija i institucija u preko 30 gradova Srbije, Slovenije i Hrvatske, Severne Makedonije…
Oktobar se u Srbiji obeležava kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke u cilju povećanja pažnje i edukacije javnosti o značaju ranog otkrivanja raka dojke.
Rak dojke je najčešće dijagnostikovano maligno oboljenje kod žena širom sveta i predstavlja najčešći maligni tumor u obolevanju i umiranju kod žena u Srbiji. Kada se otkrije na vreme, rak dojke je izlečiv u preko 90% slučajeva, lečenje je kraće i efikasnije, a kvalitet života obolelih i lečenih žena znatno bolji.
Prema poslednjim dostupnim podacima Svetske zdravstvene organizacije i procenama Međunarodne agencije za istraživanje raka za 2022. godinu, u svetu je registrovano oko 2.297.000 novoobolelih žena svih uzrasta od karcinoma dojke, dok je oko 666.000 žena umrlo od ove bolesti.
Prema istim izvorima u Evropi je registrovano više od pola miliona novoobolelih žena od raka dojke sa znatno većom stopom obolevanja (75,6 na 100.000) od one registrovane globalno u svetu i u Srbiji, a umrlo je oko 144.000 žena, sa stopom umiranja 14,6 na 100.000.
Žene u Srbiji se prema procenama Globalne inicijative za rak dojke Svetske zdravstvene organizacije (WHO Global Breast Cancer Initiative) nalaze u srednjem riziku od obolevanja i visokom riziku od umiranja od ove maligne lokalizacije. U poslednjih pet godina uprkos varijacijama u stopama incidencije i mortaliteta registruje se blago smanjenje stopa obolevanja i umiranja od raka dojke kod žena.
U periodu od 2016. do 2021. godine u Republici Srbiji prosečno se godišnje registruje 4480 novoobolelih žena od ove vrste malignog tumora. Prosečna standardizovana stopa incidencije iznosila je 67,5 na 100.000 žena svih uzrasta. U istom periodu, u proseku su od ove vrste raka umrle 1722 žene i prosečna standardizovana stopa mortaliteta iznosila je 20,1 na 100.000.
Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, u Republici Srbiji, 2021. godine registrovano je 4447 novoobolelih i 1765 umrlih žena od raka dojke. Stopa obolevanja od raka dojke kod žena u Republici Srbiji iznosila je 64,0 na 100.000, a stopa umiranja 20,6 na 100.000 žena.
Rak dojke se češće javlja u uzrastu posle 40. godine, ali najviše uzrasno-specifične stope obolevanja su u proseku registrovane u uzrastu od 65. do 74. godine. U slučaju umiranja registrovane stope mortaliteta proporcionalno rastu počev od 45. godine i najviše su u uzrastu 75 i više godina.
Rak dojke je najčešći maligni tumor u ženskoj populaciji i u Južnom Banatu. Na osnovu poslednjih publikovanih podataka Instituta za javno zdravnje Srbije, u 2021. godini od sedam okruga u Vojvodini, Južnobanatski okrug se po broju obolelih žena od raka dojke nalazio na šestom, a po broju umrlih na petom mestu.
Na osnovu podataka Registra za rak Zavoda za javno zdravlje Pančevo, u 2023. godini rak dojke se u ženskoj populaciji nalazio na prvom mestu po broju obolelih od raka (22,3 odsto od ukupnog broja obolelih) i na drugom mestu po broju umrlih sa učešćem od 18,7 odsto.
Od raka dojke u našem okrugu u 2023. godini obolele su 174 i umrle 64 žene. U Pančevu je tokom prošle godine obolelo 97 žena, a 31 je izgubila bitku sa ovom bolešću. U poslednjih pet godina, u našem okrugu, najviše obolelih bio je starosti 55 do 69 godina, ali granica se sve češće pomera ka mlađim uzrastima (40-49). Najranije dijagnostikovani rak dojke bio kod osoba uzrasta 30-35 godina.
Rak dojke je redak u muškoj populaciji. Tokom 2023.god. registrovan je jedan oboleli i jedan umrli od ove bolesti.
Glavni cilj Globalne inicijative za rak dojke Svetske zdravstvene organizacije (WHO Global Breast Cancer Initiative) je smanjenje smrtnosti od karcinoma dojke za 2,5% godišnje, čime bi se izbeglo 2,5 miliona smrtnih slučajeva uzrokovanih ovom vrstom raka na globalnom nivou u periodu od 2020. do 2040. godine.
Tri ključne aktivnosti za postizanje ovog cilja su:
– rano otkrivanje,
– pravovremena dijagnoza i
– sveobuhvatan tretman raka dojke.
Podržavam, radujem se akciji i učestvovaću. Predvidjena etapa, staza manifestacije me intetesuje.
Podržavam, učestvovaću. Interesuje me kuda će se voziti i predvidjena dužina vožnje.