• Za angažovanje radnika „na crno” kazne do 2 miliona dinara

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Od subote, 30. aprila u Srbiji je počela puna primena Zakona o inspekcijskom nadzoru. Adekvatna implementacija ovih propisa značila bi smanjenjenje sive ekonomije i rada na crno, ali efikasnije postupanje inspekcija rada, kao i veću bezbednost na radu. 

    U proteklih nekoliko nedelja su vršeni pojačani inspekcijski nadzori širom Srbije, pa i kod poslodavaca u Pančevu, i to u delatnostima – građevinarstvo, kladionice, gizičko tehničko obezbeđenje, ugostiteljstvo, trgovina, proizvodnje hleba i peciva-pekara i brze hrane. Kako iz Inspekcije rada kažu nadzori su vršeni na način propisan Zakonom o radu i Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu.

    “Nadzori se vrše po službenoj dužnosti ili po zahtevu stranaka. Po službenoj dužnosti se vrše nadzori u oblasti radnih odnosa i bezbednosti i zdravlja na radu, iz radnih odnosa se vrše potpuni delimični nadzori. Iz bezbednosti i zdravlja na radu se vrše redovni nadzori i nadzori po dešavanju povreda na radu. Vrše se još i integrisani inspekcijski nadzori, što podrazumeva istovremeni nadzor u oblasti radnih odnasa i bezbednosti i zdravlja na radu”, rekla je Biljana Dražević, načelnica odeljenja Inspekcije rada u Pančevu.

    Postupak inspekcijskog nadzora je uglavnom nenajavljen, i tada se vrši kontrola da li su lica koja su angažovana kod poslodavca angažovana u skladu sa zakonom, tačnije na zakonom propisan način, ili su „na crno”- bez ikakvog ugovora.

    Prva mera koju sprovodi Inspekcija rada ako na radu zatekne lice koje nije zaključilo propisani akt o angažovanju, je da se poslodavcu zapisnikom i rešenjem nalaže da reguliše radno pravni status zatečenog lica – zaključi ugovor o radu na neodređeno vreme ili da prekine angažovanje zaposlenog. Ako ne postoje uslovi za zaključenje ugovora o radu i podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv poslodaca.

    Kazne za angažovanje zaposlenih „na crno” za pravna lica iznose od 800.000 do 2000. 000,00 dinara, a za odgovorno lice u pravnom licu je od 100.000 do 150.000,00 dinara. Za poslodavce sa svojstvom preduzetnika predviđena je kazna od 300. 000, 00 do 500. 000,00 dinara.

    Prethodne godine u Srbiji su inspektori rada zatekli više od 16 i po hiljada neprijavljenih radnika, izjavio je, nedavno, državni sekretar Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave Željko Ožegović. On smatra da je Zakon o inspekcijskom nadzoru, doprineo smanjenju neformalnog rada na crno.

    „Republički zavod za statistiku dao je jedan značajan podatak, a to je da je došlo do značajnog smanjenja neformalnog rada na crno, skoro za 5 odsto. To je, pretpostavljam, rezultat svih onih inspekcijskih nadzora koji su sprovedeni u celoj prošloj godini, a posebno od početka primene samog Zakona o inspekcijskom nadzoru“, ocenio je Ožegović.

    Biljana Dražević iz inspekcije rada Pančevo, rekla je da se nadzori vrši u zavisnosti od potrebe i koliko poslodavci krše zakon. Ako je inspekcija upoznata da je neko prekršioc zakona onda se nadzori kod njih vrše češće.

    „Učestalost vršenja nadzora zavisi i od aktivnosti koje planira Inspektorat samostalno ili u saradnji sa drugim inspekcijama i organima. Nadzorima će se i u buduće prevashodno obuhvatiti visoko rizične delatnosti građevinarstvo, poljoprivreda, prerađivačka industrija i poslodavci od kojih je u proteklom periodu bilo prijava većeg broja povreda na radu”, rekla je načelnica Dražević.

    Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj je, u okviru Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije, predložila niz mera, među kojima i da preduzetnici u prvih šest meseci budu oslobođeni poreza i doprinosa na zarade, kao i da firmama bude smanjen porez na dobit. U NALED-u očekuju da nakon formiranja nove vlade, te mere budu usvojene i da što pre počne primena Nacionalnog programa za suzbijanje sive ekonomije.

    Zaštitnik građana Saša Janković ocenio je da mnogi radnici u Srbiji i ove godine Međunarodni praznik rada dočekuju bez u praksi ostvarenih i zaštićenih prava koja im samo na papiru garantuju Ustav i zakoni, dok mnogi nezaposleni priželjkuju da rade pod bilo kakvim uslovima.

    Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje i socijalna i boračka pitanja Srbije najavljeno je da će u toku ove godine biti doneto nekoliko zakona radi bolje zaštite prava radnika, među kojima o sezonskom radu i o zapošljavanju preko agencija, kao i da su u planu pregovori o novoj ceni rada.

    U Srbiji ima oko 1,8 miliona zaposlenih, a 745.000 ljudi je na evidenciji nezaposlenih. Nadamo se da će se Zakon o inspekcijskom nadzoru, pokazati kao efikasan i da ćemo za godinu dana imati bolje statistike u oblasti rada i zaštite prava radnika.

    M. M. Veličković

    Od subote, 30. aprila u Srbiji je počela puna primena Zakona o inspekcijskom nadzoru. Adekvatna implementacija ovih propisa značila bi smanjenjenje sive ekonomije i rada na crno, ali efikasnije postupanje inspekcija rada, kao i veću bezbednost na radu. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    PANČEVO: Kako da proverite da li ste na biračkom spisku

    Deo jedinstvenog biračkog spiska za područje grada Pančeva, na osnovu koga će se 2. juna 2024. godine održati izbori za odbornike Skupštine grada Pančeva, izložen je na uvid u Gradskoj upravi […]

    PANČEVO: Uskršnji bazar do 28. aprila

    U četvrtak, 25. aprila, otvorena je manifestacija „Uskršnji bazar“ koju organizuje Udruženje žena „Pančevke – Gornji Grad“ u saradnji sa Turističkom organizacijom grada Pančeva, uz […]

    PANČEVO: Bez naplate parkinga tokom praznika

    Tokom prvomajskih i uskršnjih praznika, od 1. do 6. maja, kontrolori na otvorenom parkiralištu – zoniranim parking mestima, neće vršiti kontrolu naplate parkiranja. […]