Dnevnica za službeni put 90 evra umesto 50
Radnom verzijom Zakona o porezu na dohodak građana, koju je objavilo Ministarstvo finansija, predviđa se nekoliko novina, a jedna od njih je da će dnevnice za službena putovanja ubuduće iznositi 90 evra, umesto 50.
Ako zakonske izmene budu usvojene, toliki iznos će biti oslobođen plaćanja poreza na zarade. U radnoj verziji izmena zakona piše „da se ne plaća porez na zarade na primanja zaposlenog od poslodavca po osnovu dnevnice za službeno putovanje u inostranstvo, do iznosa propisanog od strane nadležnog državnog organa, a najviše do 90 evra dnevno”.
Kada je reč o dnevnicama za službena putovanja u zemlji, iznos koji i dalje ostaje neoporezovan je do 3.241 dinar po osnovu cele dnevnice, odnosno do pripadajućeg iznosa za polovinu dnevnice. Ova informacija verovatno će više obradovati one poslodavce koji često svoje zaposlene šalju na službeni put u inostranstvo, navodi Politika.
Kako ističe Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije, moguće izmene su dobra vest.
– Jer, svakako nije dobro oporezovati dnevnice za službena putovanja na isti način kao zarade, koje su kod nas već značajno oporezovane. Ako je već logika tog plaćanja podmirivanje troškova na tim službenim putovanjima, onda je ovo dobro rešenje. Inače, u ovoj oblasti često je bilo zloupotreba jer su neretko pisani troškovi službenih putovanja i kada ih nije bilo. Sada je to značajno smanjeno jer ima mnogo manje nekontrolisanih privrednih društva – podvlači Atanacković.
Dnevnice, međutim, nisu jedina primanja radnika na koje poslodavac ne plaća porez. Na ovom spisku je i naknada troškova prevoza koje radnik ima prilikom dolaska i odlaska na posao. Poreza je, naime, oslobođen iznos „dokumentovanih troškova prevoza za dolazak i odlazak sa rada” do iznosa cene mesečne prevozne karte, odnosno u iznosu do najviše 5.398 dinara mesečno.
Da su ipak mogućim izmenama Zakona o porezu na dohodak građana, u delu koji se odnosi na povećanje dnevnica za službena putovanja, više obradovani poslodavci nego radnici, smatraju i u Savezu samostalnih sindikata Srbije (SSSS).
– To jeste dobro za zaposlene, ali su poslodavci ti koji više putuju od zaposlenih, pa su samim tim oni i više zadovoljni. Od radnika, na prvom mestu to će biti dobra vest za profesionalne vozače i radnike koji često putuju na seminare po službenoj dužnosti – ističe Zoran Mihajlović, predsednik Veća SSSS, i podseća da iznos dnevnice zavisi od destinacije, i da nije uvek 50 evra, nego je često i znatno manje.
– Postoji katalog putovanja, pa tako ako idete u okviru iste zemlje, recimo, u Stokholm, imaćete veću dnevnicu, nego ako putujete u Geteborg – navodi Mihajlović.