Formiran stručni tim za ispitivanje stanja u domovima za decu ometenu u razvoju, evo ko su njegovi članovi
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević formirala je danas stručni tim koji će obići ustanove socijalne zaštite za smeštaj korisnika, saopšteno je iz Ministarstva.
Kako se ističe u saopštenju Ministarstva, tim će obići te ustanove, utvrditi činjenično stanje i kvalitet zaštite korisnika i nakon toga dati preporuke za unapređenje sistema socijalne zaštite.
Tim će činiti ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prof. dr Darija Kisić Tepavčević, ministar zdravlja Zlatibor Lončar, ministar za brigu o porodici i demografiju Ratko Dmitrović, zaštitnik građana Zoran Pašalić, državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Stana Božović, kao i pomoćnice ministarke za socijalnu zaštitu Biljana Zekavica i za zaštitu osoba sa invaliditetom Biljana Barošević.
Takođe, predstavnici Inspekcije socijalne zaštite, Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom, predstavnik humanitarne organizacije „Dečije srce“, kao i profesor Defektološkog fakulteta Goran Nedović će sarađivati sa timom.
Formiranje Radne grupe je usledilo nakon što su NVO Disability Rights International (DRI) i Inicijativa za prava osoba sa invaliditetom (MDRI-S) objavili izveštaj u kome se navodi da deca i mladi sa smetnjama u razvoju u institucijama socijalne zaštite u Srbiji borave u veoma lošim uslovima, da su zanemarivani i da nemaju adekvatnu negu.
Kako je istaknuto u izveštaju, u domu gde su deca sa cerebralnom paralizom mališani leže u metalnim krevecima sa visokim rešetkama – „koji praktično funkcionišu kao kavezi za decu koja ne mogu samostalno da se kreću“.
Istraživači kažu da je smrad urina, znoja, fekalija i prljave posteljine bio preplavljujući u jednoj ustanovi.
Ukazuju i da su žene podvrgnute prinudnoj kontracepciji, kao i da su deca i odrasli smešteni često u istim ustanovama.
Ministarstvo rada je negiralo navode iz izveštaja i tražilo konkretne dokaze, a organizacije koje su pisale izveštaj poručuju da je rešenje problema deinstitucionalizacija i izmeštanje mladih iz ustanova.
Posle objavljivanja izveštaja, predstavnici Ministarstva za rad zapošljavanje boračka i socijalna pitanja sastali su se predstavnicima organizacija koje su ga pisale. Posle sastanka je najavljeno da će 10. jula biti osnovana radna grupa koja će ispitati navode iz izveštaja.