• I stan na dan mora da se kategorizuje

    Ukoliko inspekcija zatekne vlasnika da je nekategorizovan stan na dan dao u zakup, može da plati kaznu od 150.000 do 350.000 dinara. A ako inspektori procene da je ovakav objekat u zakupu tokom dužeg vremenskog perioda, moraće da plati i porez na dobit, kao i boravišne takse koje do tog datuma nisu bile izmirene.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    I stan na dan mora da se kategorizuje
    Foto: Pixabay

    Od sredine 2019. godine, kada je usvojen Zakon o ugostiteljstvu, država je uvela znatno oštriju kontrolu izdavanja stanova na dan. Redovne su inspekcijske kontrole i sve se čini da se pronađe što više stanova sa kojima se na ovaj način posluje u sivoj zoni. Do sada su kontrole bile sprovođene uglavnom u većim gradovima poput Beograda i Novog Sada, ali na meti inspekcije su u poslednje vreme i ostali gradovi u Srbiji. Kazne se odnose i na fizička i na pravna lica i ima više prekršaja koji su, prema ovom propisu, kažnjivi. Tako je, na primer, u slučaju da vlasnik transparentno ne istakne nalepnicu na vratima stana koji se izdaje, zaprećena kazna od 80.000 do 120.000 dinara. Inače, po Zakonu o ugostiteljstvu, svako fizičko lice može da pruža usluge smeštaja, ali je neophodno da za to poseduje rešenje o kategorizaciji objekta. Kako je ovo postao i vrlo unosan posao kojim se bave svi koji imaju nekretninu viška ili iznajmljuju stanove mesečno, pa ih onda izdaju na dan, potrebno je da znaju pravila. Prvo i najvažnije jeste da porez plaćaju svi oni koji izdaju stan na dan. Oni su u obavezi da prijave svoj prihod od izdavanja, a ukoliko izdaju sopstvenu nekretninu drugom licu na dan u obavezi su da podnesu poresku prijavu.

    Kako Politika saznaje u Ministarstvu turizma i omladine, turistička inspekcija neprekidno obilazi i kontroliše takav smeštaj, jer su privatni iznajmljivači nekretnina nelojalna konkurencija hostelima i hotelima zbog rada na crno i neplaćanja poreza. Kako kažu, država ima nultu toleranciju na rad na crno, te se kontrole sprovode u kontinuitetu. U inspekciji navode da je po Zakonu o ugostiteljstvu obavezno da vlasnici kategorizuju objekte koji podležu kategorizaciji.

    – Kategorizuju se stanovi, sobe, apartmani i kuće koji pripadaju takozvanoj domaćoj radinosti i ovi objekti moraju da se evidentiraju u Centralni informacioni sistem e-turista preko jedinice lokalne samouprave. Preko e-turiste elektronski se podnosi zahtev za kategorizaciju, posle čega na teren izlazi komisija koja ga ocenjuje i donosi rešenje ukoliko su ispunjeni svi uslovi. Po ovom rešenju jedinica lokalne uprave obračunava iznos boravišne takse, a Poreska uprava paušalni porez na godišnjem nivou – objašnjavaju i dodaju da broj kategorisanih objekata neprekidno raste, pošto vlasnici shvataju koliko je važno da legalizuju posao. Kontrole turističke inspekcije su masovne, na sve načine se pronalaze neregistrovani objekti, a ranije je bilo reči da je u toku i pronalaženje softverskog rešenja kako bi inspekcija imala što bolji uvid.

    Iz ministarstva navode da na sve načine pokušavaju da informišu vlasnike objekata koji žele da se bave uslugama smeštaja o svim benefitima koje im donosi ulazak u legalne tokove. Obaveze su, dodaje, zanemarljive. Za porez, u zavisnosti od kategorije mesta, iznos po krevetu može da bude nekoliko hiljada dinara godišnje, a registracija, odnosno kategorizacija vlasniku daje veliku slobodu da se bavi ovim poslom potpuno legalno. Potencijalni ugostitelji plaše se nameta koje bi imali u slučaju registracije, a oni su, navode iz ministarstva, zaista zanemarljivi. Iz neznanja mnogi ostaju u sivoj zoni, ne računajući na to da mogu da se nađu u neprijatnoj situaciji i pred plaćanjem visokih kazni.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    MUP: Protekle noći nisu zabeleženi ozbiljniji incidenti

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova tokom prethodne noći izvršili su proveru identiteta ukupno 386 lica, pri čemu je 13 lica dovedeno do službenih prostorija zbog izvršenih prekršaja. […]