• Povećanje minimalca poguraće i ostale zarade, treba pooštriti kontrolu bolovanja

    Predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić rekao je za RTS da će povećanje minimalcaza 13,7 odsto doprineti da i ostale zarade krenu napred, odnosno da se povećaju. Institucije su vezane da kada se podigne minimalna cena rada podižu se uglavnom i zarade i mi poslodavci smatramo da je to dobro, istakao je Nenezić.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Povećanje minimalca poguraće i ostale zarade, treba pooštriti kontrolu bolovanja
    Foto: Pixabay

    Unija poslodavaca Srbije obeležila je 30 godina od osnivanja. Kažu da domaća privreda raste i da to ne bi bilo moguće bez dijaloga sa sindikatima. O čemu poslodavci pregovaraju sa radnicima na Socijalno-ekonomskom savetu Srbije.

    Predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić rekao je da su uspeli da se glas poslodavaca čuje.

    „Privreda Srbije svakim danom je sve jača i jača. Raste zaposlenost, raste broj prirodenih subjekata, raste i plata radnicima koji su zaposleni“, kaže Nenezić.

    Minimalac je porasto i to za 13,7 odsto.

    Nenezić kaže da će sigurno i ostale zarade da krenu napred, odnosno da se povećaju zbog povećanja minimalca.

    „Mnoge kompanije, mnoge firme, institucije su vezane za takav sistem da kada se podigne minimalna cena rada podižu se uglavnom i zarade i mi poslodavci smatramo da je to dobro“, kaže Nenezić za RTS.

    O zloupotrebi bolovanja

    Na poslednjoj sednici SES-a govorilo se o bolovanjima. Sindikati su tražili da za maligne bolesti nadoknada bude 100 posto tokom celog trajanja lečenja.

    Tražili su da se prosek za bolovanje uzima u poslednja tri meseca, a ne zadnjih godinu dana. Govorilo se o tome da se spreči zloupotreba bolovanja.

    „Što se tiče same nadoknade bolovanje, poslodavci nisu protiv toga. Pravi poslodavac želi da ima zadovoljenog radnika“, rekao je Nenezić.

    Zadovoljan radnik i poverenje u firmu

    Dodao je da zadovoljan radnik ne može da bude onaj koji nema poverenje u firmu u kojoj radi.

    Na pitanje kako planiraju da spreče zloupotrebu bolovanja, kaže da je to izuzetno bitno pitanje i jedna bolna tačka na kojoj treba da rade i poslodavci, i sindikati, i Vlada Republike Srbije sa resornim Ministarstvima, ali i sa ostalima.

    „Konkretna rešenja, predlozi poslodavaca su da se naravno pre svega pooštri kontrola bolovanja. Naročito je prisutno u malim sredinama gde dođe radnik kod lekara koji ga zna i traži da mu napiše bolovanje. I to je javna tajna da se to tako radi“, kaže Nenezić.

    Napomenuo je da radnik treba da ima svest da u slučaju njegovog izostanka sa posla, poslodavac trpi više različitih Nedostataka.

    Dolazak stranih radnika

    Osvrnuo se na dolazak stranih radnika.

    „Sigurno je da je dolazak stranaca pomogao prilično privrednim subjektima da prevaziđu nedostatak radne snage, što nam se desilo u poslednjih nekoliko godina. Međutim, ne treba to ići u nedogled. Treba imati pravu meru“, kaće Nenezić.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    RHMZ objavio kakvo nas vreme očekuje u oktobru

    Vremenska prognoza Republičkog hidrometeorološki zavod za oktobar prognozira Miholjsko leto. Prema proceni meteorologa u većem delu Srbije oktobar će biti topliji i prosečno […]

    Koje polovnjake najviše traže vozači u Srbiji

    Navike i uverenja kupaca polovnih automobila u Srbiji godinama unazad se ne menjaju. U najkraćem "prosečan polovnjak" u Srbiji bi izgledao ovako - proizveden je između 2007. i 2012. godine, ima […]

    Novosadski naučnici prave 3D štampanu čokoladu

    Pokazali su novosadski stručnjaci da nije samo Belgija poznata po štampanoj čokoladi. Deo projekta su inženjeri iz oblasti tehnologije 3D štampanja, kao i oni koji su prilagodili postojeće […]