• Roditelji i troškovi: Za treninge, časove i radionice mesečno daju i više od 15.000 dinara po detetu

    Sa početkom školske godine, inteziviraju se i vanastavne aktivnosti, a s obzirom na to da su školarci u uzrastu u kojem često žele da probaju sve što im se nudi, dešava se da jedno dete ima i po nekoliko aktivnosti. To roditeljima komplikuje, kako organizaciju vremena, tako i kućni budžet, jer sume koje treba izdvojiti neretko premašuju i 15.000-20.000 hiljada dinara po detetu.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Roditelji i troškovi: Za treninge, časove i radionice mesečno daju i više od 15.000 dinara po detetu
    Foto: Pixabay

    Deca, kao najčešće vannastavne aktivnosti biraju treniranje nekog sporta, ali i plesa, učenje jezika, pohađanje muzičke škole ili škole glume, crtanja u zavisnosti od sklonosti, nadarenosti i želja…

    Članarine ili časovi uglavnom koštaju po nekoliko hiljada dinara, a kada se tome doda neohodna oprema, potrebna suma se znatno uvećava.

    Iako za roditelje sa više dece koja pohađaju istu vannastavnu aktivnost uglavnom postoje brojne pogodnosti prilikom plaćanja članarina ili časova, finansiranje odnosi značajan deo budžeta, pa je neretko mesečno potrebno i 15.000-20.000 hiljada dinara po detetu.

    Ipak, kada su finansije u pitanju, roditeljima može olakšati to što gotovo da nema lokalne samouprave u kojoj neke od aktivnosti za decu nisu organizovane besplatno.

    Cene slične u većim gradovima Srbije

    Sudeći prema cenama u većim gradovima Srbije, sličnu svotu za ove namene odvajaju roditelji širom zemlje.

    Tako, za treniranje najpopularnijeg sporta među dečacima – fudbala, u Beogradu je potrebno izdvojiti od 3.000 pa do 8.000 dinara mesečno, dok roditelji u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu na ovo troše od 3.000 do 4.000 dinara. U ovo nisu uračunati troškovi poput opreme, kotizacije, putovanja na utakmice i sl.

    Ukoliko se deca odluče za treniranje košarke ili odbojke roditelji će za plaćanje članarine morati da odvoje od 2.500 do 4.000 dinara, dok borilački sportovi poput džuda, aikida, tekvondoa, karatea koštaju od 2.000 do 4.000 dinara.

    Za treniranje ritmičke gimnastike, koja je vrlo popularna među devojčicama, potrebno je izdvojiti oko 4.000 dinara.

    Cene škola plivanja u Beogradu kreću se oko 5.000 i nešto su skuplje nego u drugim gradovima gde je potrebno izdvojiti od 2.500 pa do 4.000 dinara.

    Tenis je i dalje među skupljim sportovima – od oko 8.000 dinara do 14.000 zavisno od uzrasta i broja treninga nedeljno. U kategoriju ne tako jeftinih spadaju i sportovi poput jahanja gde pojedinačni časovi koštaju od 1.500 dinara pa naviše.

    Kada su ples, balet i folklor u pitanju u proseku je potrebno odvojiti oko 3.000 dinara, a slično košta i bavljenje mažoretom.

    Nešto skuplje su škole glume, kao i škole crtanja.

    Cene školarina u muzičkim školama variraju, a najskuplji su individualni časovi. Kada su u pitanju škole jezika najčešće je potrebno izdvojiti oko 50 evra mesečno.

    Radionice u okviru edukativnih centara, školice mudrog i brzog čitanja, mentalne aritmetike i slične škole i radionice koje razvijaju sposobnosti učenja, logičkog rasuđivanja u Beogradu koštaju oko 50 evra mesečno, dok su nešto jeftinije u drugim gradovima.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Moguć sneg u toku noći

    Na jugozapadu, jugu i jugoistoku Srbije u toku noći očekuju se padavine, u nižim predelima kiša, susnežica i sneg, a u brdsko-planinskim predelima sneg, najavio je danas Republički […]