Učiniti dom energetski efikasnijim ume da bude skupo, a verovatno nije ni moguće ako iznajmljujete stan ili ako nemate pozamašnu ušteđevinu da kupite nove toplotnu pumpe i dvostruka stakla za prozore.
Ali postoje neka jeftina rešenja da se uštedi novac, piše BBC.
Proučili smo zbog čega najverovatnije gubite najviše energije kod kuće i smislili neka jednostavna rešenja da vam pomognemo da uštedite novac za račune a da vam bude toplo ove zime.
1. Vrata
Topao vazduh želi da napusti vaš dom kroz svaku rupicu i procep.
I dok to čini, na njegovo mesto ulazi hladan vazduh, izazivajući promaju.
Tako vam se hladi dom i rasipa se energija.
Prosto zatvaranje vrata i prozora možda nije dovoljno, jer svaki zazor na okvirima dozvoljava toplom vazduhu da pobegne – a to košta novca.
Na ovoj termalnoj slici, promaja se pojavljuje kao najhladniji delovi oko ulaznih vrata.
Energetske firme i zagovornici štednje energije slažu se da je zaštitnik od promaje jedno od najprostijih rešenja za sprečavanje ulaska hladnoće.
U kombinaciji s izolacijom prozora i vrata od promaje, on može da vam uštedi tridesetak evra godišnje za račune.
Urolani peškir postavljen uz ulazna vrata možda nije najatraktivnija kućni prizor, ali uvek možete da pokušate da ga napravite sami i ukrasite.
Od potrošene limenke do solarnog panela – kako niški đaci čuvaju životnu sredinu
Imamo pametne telefone, da li ćemo imati i jeftinu struju
Vetar kao energetska revolucija koju treba pažljivo voditi
Kako da napravite zaštitnik od promaje:
1. Potrebni su vam: Makaze, igla, konac, dugmad, farmerke/pantalone duže od širine vrata, čarape, stare krpe, pirinač.
Važno je da zaštitnik od promaje prekriva čitavu dužinu vrata.
A što se tiče metoda bez šivenja, upotrebite ostatke iskorišćenog materijala da napravite tračice i vežete nogavice od pantalona.
Ako ne želite da isečete farmerke, možete samo da iskoristite četvrtasto parče materijala od kog napravite cev i ispunite je na sličan način.
Na kraju ćete imati zaštitnik od promaje uobičajenog oblika.
2. Prozori
Prozori koji loše dihtuju ili samo jedno staklo na prozorima drugi su najčešći izvor gubitka toplote.
Ako ne možete da zamenite prozore dvostrukim staklima, probajte da stavite teške zavese da biste pomogli da se toplota zadrži u prostoriji.
3. Tavanski otvor
Izolovanje tavana je kao nošenje vunene kape – zadržavanje toplote ispod da bi vam bilo prijatnije.
Međutim, tavanski otvor je kao i svaka druga vrata – ne smete zaboraviti na njega.
Bićete iznenađeni termalnom slikom na kojoj se vidi kako se toplota gubi oko okvira otvora.
Ali to je lako rešiti, ako se postarate da je uredno izolovan po ivicama.
Jedna sugestija sa interneta jeste da zalepite najlonsku kesu za gornju stranu poklopca, ispunite je krovnom izolacijom i potom zatvorite.
To bi trebalo da vam pomogne kao izolacija za sam otvor i da prekrije ivice kad god ga zatvorite, zaustavivši tako promaju.
4. Navike
Ima mnogo stvari koje možemo da uradimo po kući koje će nam pomoći da uštedimo energiju i novac, a zahtevaju sitne izmene u našim navikama umesto instaliranja, punjenja ili pravljenja bilo čega.
Većina energetskih kompanija će instalirati pametni merač besplatno tako da možete da pratite potrošnju energije i vaše troškove.
Ali ima i drugih sitnih izmena u vašim svakodnevnim rutinama koje ne koštaju ništa, a štede energiju.
Očigledni primeri su trošenje manje vremena pod tušem (potencijalna ušteda 12 evra godišnje), vođenje računa da su ugašena svetla (16 evra) ili smanjivanje termostata (ušteda i do 65 evra godišnje).
Eko-eksperts blog predlaže „grejanje ljudi, a ne zgrada“ – zbog toga možda ne treba da držite centralno grejanje uključeno sve vreme ako vam nije hladno (oni koji imaju takvu mogućnost) i da ne grejete prostorije u kojima ne boravite.
U druge ideje spadaju:
- Poklopite šerpe i lonce kad kuvate – brže ćete završiti
- Koristite mikrotalasnu za podgrevanje hrane umesto rerne
- Nemojte prepuniti čajnik. Punjenje čajnika za samo dve šolje čaja umesto da pustite da provri voda u čajniku do vrha može da vam uštedi i do pedesetak evra godišnje
- Odmrznite frižider – radiće efikasnije
- Kupite manji televizor
- I konačno, tu je stari dobri omiljeni savet – ako vam je hladno, dodajte još jedan sloj – od nekoliko tankih slojeva biće vam toplije nego od jednog debelog, jer slojevi zadržavaju topao vazduh između sebe.
Učiniti dom energetski efikasnijim ume da bude skupo, a verovatno nije ni moguće ako iznajmljujete stan ili ako nemate pozamašnu ušteđevinu da kupite nove toplotnu pumpe i dvostruka stakla za prozore.