• NIS ima dozvole za istraživanja u Peščari

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    PANČEVO, 18. septembar – Posle objava Planinarsko-sportskog društva „Jelenak” da su ruinirane pešačke staze u blizini Čardaka u Deliblatskoj peščari, stupili smo u kontakt sa direktorom Šumskog gazdinstva „Banat”, dela Javnog preduzeća „Vojvodinašume”, Slađanom Suručićem. Po sugestiji uputili smo pitanja elektronskom poštom i ubrzo dobili odgovore na naše interesovanje. Ovaj svojevrsni intervju prenosimo u celosti. 

    Kakvi se to radovi obavljaju na prostoru Deliblatske peščare, kao zaštićenog područja, kojim upravlja ŠG Banat?

    – U Specijalnom rezervatu prirode „Deliblatska peščara”, čiji je Upravljač JP „Vojvodinašume” Petrovaradin, odnosno ŠG „Banat” Pančevo, u toku su istraživački radovi potencijalnih nalazišta nafte i gasa, koje sprovodi NIS a.d. GASPROM NEFT iz Novog Sada. Dana 17. 09. 2015. god. NIS je Upravljaču uputio Molbu br. 01-2194 za izdavanje Saglasnosti za izvođenje Projekta 3D seizmičkih istraživanja na istražnom području Južni Banat I. U prilogu Molbe priloženo je Rešenje Ministarstva prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja br. 310-02-693/2013-01 od 26. 06. 2013. godine, kojim se NIS-u odobrava nastavak izvođenja geoloških istraživanja nafte i gasa na prostoru Južni Banat (istražni prostor br. 5070) sa rokom važenja do 31.12.2020. godine. Takođe su sukcesivno priložena Rešenja o uslovima zaštite prirode u Rezervatu br. 03-2015/2 od 21.12.2015., br. 03-10/2 od 02.02.2016. i dopunsko Rešenje 03-10/4 od 07.06.2016. godine, koje je izdao Pokrajinski zavod za zaštitu prirode iz Novog Sada.

    Na osnovu kakvih dogovora sa NIS-om se obavljaju ovi radovi?

    – Po Molbi i na osnovu priložene dokumentacije NIS-a, stavom Preduzeća, Upravljač Rezervata je 30.09.2015. godine izdao Saglasnost NIS a.d. GASPROM NEFT-u za izvođenje radova po Projektu 3D seizmičkih istraživanja na istražnom području Južni Banat I. Protivpožarne proseke su projektovane, trasirane i izvedene davne 1912. godine. U proteklom veku one su povremeno i delimično održavane i rekonstruisane na oko 10% ukupne dužine. Stoga su do sada većinom u potpunosti obrasle vegetacijom.

    U kom obimu, na koji način, ko i sa kakvim posledicama održava protivpožarne pojaseve?

    – Požari predstavljaјu izuzetno veliku opasnost po šume i šumske ekosisteme, a posebno na područјu SRP „Deliblatska peščara”, gde se stoga preduzimaјu poјačane mere zaštite. Zakonom definisane obaveze zaštite šuma od požara, poštovanje i kontrola propisanih uslova zaštite prirode, uz maksimalno uvažavanje rekreativnih sadržaja u Rezervatu, Upravljač nastoji da obezbedi što efikasniju kontrolu područja i pravovremeno delovanje u slučaju pojave požara. Postojeći sistem video nadzora ima preventivnu ulogu otkrivanja požara u početnoj fazi, dok će sprovedene mere rekonstrukcije protivpožarnih proseka i puteva u mnogome doprineti efikasnijoj kontroli i zaštiti ovog područja, u kojem je povećana opasnost od požara prisutna tokom većeg dela godine. Prema Zakonu o šumama čl. 46 stav 1. JP „Vojvodinašume” je dužna da u cilju zaštite šuma od požara donese Plan zaštite šuma od požara. Planom koji je donet 28.06.2012. godine pod brojem 01-1496, sa periodom važenja od pet godina, obuhvaćena je celokupna površina Rezervata od blizu 35.000ha. Ukupna dužina protivpožarnih proseka u Rezervatu iznosi 652km (uzdužnih, na međusobnom odstojanju od 606m i poprečnih, na međusobnom odstojanju od 948m). Proseke istovremeno predstavljaju granice između šumskih odeljenja. Projektovana širina uzdužnih protivpožarnih proseka iznosi 10m, a poprečnih 12m. Po ovom Planu na protivpožarnim prosekama se vrše preventivne mere zaštite od požara: u vidu potpunog uklanjanja vegetacije, dok se njihovom sredinom vrši mehanička površinska obrada zemljišta u širini od 4m. Radove održavanja protivpožarnih proseka izvršava ŠG „Banat“ Pančevo samostalno i/ili u sadejstvu sa drugim izvođačima.

    Koliko je ukupno ovakvih puteva sa protivpožarnim karakterom, kada su poslednji put održavani, u kojoj meri, koliko će ih biti uređeno u ovoj kampanji?

    – Putna mreža u Rezervatu iznosi 455km ukupne dužine (od čega su 35km asfaltni, a 420km meki zemljani putevi). Širina ovih saobraćajnica je 3m. U proteklom periodu održavanje puteva u Rezervatu je obavljalo ŠG „Banat” Pančevo svojom mehanizacijom i sopstvenim sredstvima. Glavni meki putevi su održavani svake godine u prolećnom i jesenjem periodu, dok asfaltni nisu u ingerenciji Preduzeća, te stoga nisu ni mogli biti održavani. Tokom izvođenja Projekta NIS-a, radi kretanja istraživačkih vozila isključivo po protivpožarnim prosekama i mekim putevima, neophodno je da se prethodno ukloni vegetacija buldozerima u širini od 4m. Na istražnom području planirano je čišćenje trase ukupne dužine od 420km od čega 300km protivpožarnih proseka i 120km mekih puteva. Do danas je urađeno 85% planiranih radova.

    Da li su i u kojoj meri radovi na putevima u blizini Čardaka ugrozili pešačke staze koje se već godinama uređuju, prema našim podacima ukupna im je dužina 45 kilometara?

    – Na lokalitetu Čardak, poslednjih godina, Planinarsko društvo „Jelenak” iz Pančeva uz Saglasnost i podršku Upravljača izvelo je radove uspostavljanja šest pešačkih staza, ukupne projektovane dužine od 45km (koje se suštinski pružaju na 42km zbog međusobnog preklapanja delova nekih staza). One se nalaze na protivpožarnim prosekama u dužini od 8km, mekim putevima u dužini od 31km, kao i na 3km šumskih puteljaka. Uklanjanje vegetacije i obrada zemljišta na protivpožarnim prosekama i mekim putevima, po Projektu NIS-a, na lokalitetu Čardak izvršeno je u dužini od 5km što iznosi 13% ukupne dužine aktuelnih pešačkih staza. Sadašnja rastresitost peskovite površine puteva će kretanjem vozila i zimskim padavinama poprimiti prethodni kvalitet, dok će se rastresita površina protivpožarnih proseka i u narednom periodu održavati u cilju ispunjenja njihove osnovne funkcije. Planinarske oznake i putokazi staza koji su se nalazili na stablima drveća tretiranog dela trase blagovremeno će se postaviti na obližnjim prikladnim mestima. Sigurni smo da će se rekonstrukcijom protivpožarnih proseka i puteva omogućiti viši i bolji način zaštite svih prirodnih vrednosti koje Specijalni rezervat prirode „Deliblatska peščara“ poseduje, a u cilju razvoja naučnih istraživanja i sportskih i rekrativnih aktivnosti omogućiće se i bolji pristup za sve zainteresovane institucije i građane.

    PANČEVO, 18. septembar – Posle objava Planinarsko-sportskog društva „Jelenak” da su ruinirane pešačke staze u blizini Čardaka u Deliblatskoj peščari, stupili smo u kontakt sa direktorom Šumskog gazdinstva „Banat”, dela Javnog preduzeća „Vojvodinašume”, Slađanom Suručićem. Po sugestiji uputili smo pitanja elektronskom poštom i ubrzo dobili odgovore na naše interesovanje. Ovaj svojevrsni intervju prenosimo u celosti. 

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    PANČEVO: Uskršnji bazar do 28. aprila

    U četvrtak, 25. aprila, otvorena je manifestacija „Uskršnji bazar“ koju organizuje Udruženje žena „Pančevke – Gornji Grad“ u saradnji sa Turističkom organizacijom grada Pančeva, uz […]

    PANČEVO: Bez naplate parkinga tokom praznika

    Tokom prvomajskih i uskršnjih praznika, od 1. do 6. maja, kontrolori na otvorenom parkiralištu – zoniranim parking mestima, neće vršiti kontrolu naplate parkiranja. […]

    Kolike su prosečne februarske plate u južnom Banatu

    Prosečna zarada (bruto) obračunata za februar 2024. godine iznosila je 129.934 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 94.125 dinara, saopštio je Republički zavod […]