• Sve manje namirnica u potrošačkoj korpi – šta je poskupelo u junu

    Kupovna moć merena odnosom prosečne, odnosno minimalne potrošačke korpe i prosečne neto zarade u martu ove godine je veća u odnosu na februar, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine u analizi kretanja kupovne moći u Srbiji u martu, koji je poslednji obrađen.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Sve manje namirnica u potrošačkoj korpi – šta je poskupelo u junu
    Foto: Pixabay

    Takođe, medijalna neto zarada za maj 2025. godine iznosila je 84.408 dinara, što znači da je 50 odsto zaposlenih ostvarilo zaradu do navedenog iznosa.

    Prosečna bruto zarada obračunata za maj 2025. godine iznosila je 148.930 dinara, dok je prosečna plata bez poreza i doprinosa, odnosno neto iznosila 107.705 dinara, u aprilu je prosečna neto zarada iznosila 109.272 dinara, što znači da je u maju niža za 1.567 dinara.

    Vladimir Vasić, finansijski stručnjak, kaže za RTS da kada padaju plate to znači da privredna aktivnost usporava.

    „Imamo i taj efekat 0,9 odsto rasta inflacije u odnosu na prethodni mesec i to je ono što svi treba da gledamo, ne nominalno koliko zarađujemo nego suštinski šta možemo da kupimo da li je to 2.000 evra, ako su troškovi 2.100, onda džaba 2.000 evra prosečne plate“, naveo je Vasić.

    Statistika je, ističe, neumoljiva, i treba voditi računa šta možemo da kupimo za hiljadu, dve dinara i tu se zapravo vidi kupovna moć pojedinca.

    Uzelac: Finansije su igrica u kojoj nemate protivnika

    Dušan Uzelac, finansijski konsultant i osnivač portala Kamatica, rekao je statistika, jezik opisnog karaktera i da ništa ne znači.

    „Onaj ko ima manje od prosečne plate, on je ljut na tu informaciju. Onaj ko ima više od prosečne, njemu ništa ne znači ta informacija, rekao je Uzelac.

    Finansije su, kaže, individualna igrica u kojoj nemate protivnika.

    Prema njegovim rečima, ono što je najveći izazov kako se izboriti sa inflacijom koja je u stvari je pokazatelj poskupljenja.

    “Matematika je prosta. Ili zarađujete više ili trošite manje.I bilo bi pogrešno savetovati nekoga da troši manje jer je onda pitanje kada ćete početi da isključujete neke egzistencijalne stvari. Opet, zarađivati više je lep savet i lepo rešenje, ali ga nije praktično sprovesti. Ali kada matematički pogledamo, jedini način je da zarađujete više“, rekao je Uzelac.

    Naveo je da smo mi mlado potrošačko društvo i da smo tek počeli da pokazujemo obrasce kvalitetnih potrošačkih glasova.

    “To su, podsetiću, oni bojkoti trgovinskih lanaca, tu narod vidi da se nešto dešava po pitanju cena, da im na kraju meseca stvarno zafali novca, a da nisu ništa drastično promenili. A pritom rastu plate, ali brže trče cene”, rekao je Uzelac.

    Prosečne brojke jedne ljute, a druge raduju

    Prema rečima profesora Vasića, kreatori ekonomske politike često gledaju prosečne brojke, preskoče one ljude koji imaju 50, 60 hiljada dinara.

    „Statistika je u prosečavanju. Imate nekoga ko ima možda platu 300.000 dinara i nekoga ko ima minimalac 55, 58 hiljada, i zapravo onda dobijete neki broj koji jedne ljuti, a druge raduje”, rekao je Vasić.

    Zapravo, kako kaže, suština ekonomije je kako da ovim ljudima koji imaju najniža primanja pomognete da i oni što pre dođu do ovog realnog nekog medijana proseka.

    “S jedne strane jeste i ovaj sistem ponude trgovinskih lanaca , i ako vam se podigne minimalna plata sa 58.000 na 65.000, ali ako je inflacija 4-5 odsto, onda će vrlo brzo to što ste vi dobili, 1.000 dinara, da se pretvori u ništa”, rekao Vasić.

    Kredit se ne dobija, on se kupuje

    Kaže da građani često potežu za kreditima kako bi nadomestili rupu u budžetu.

    “Mi imamo, recimo, skoro 4 milijarde evra godišnje donacije iz inostranstva.To su naši ljudi koji šalju svojim rođacima. To je dodatni impuls i tako mi zapravo i živimo. Drugi jeste kredit. Skoro 50 odsto svih kredita su gotovinski i oni su najčešće usmereni da nadomeste rupu između mogućnosti i želja“, rekao je profesor Vasić.

    Međutim, to nije dobro ukoliko radite stalno i konstantno, jer plaćate kamatu.

    „Tu rekao bih da država mora da ima jasnu strategiju, kako da recimo trgovinske lance koji su sada dominantni, 80 odsto svega vi kupujete verovatno u trgovinskim lancima, kako da malo vrati u normalu da ne bismo plaćali toliko. To je neki izazov koji ja vidim kao budućnost“, rekao je Vasić.

    Dušan Uzelac je podsetio da je kredit dobra finansijska prečica, ali da se on ne dobija, nego se kupuje.

    “Poenta priče je – napraviti svoju računicu, voditi svoje finansije, da znate da li vam neko napada finansije ili ne.Ovako kada vidite na kraju da nemate, ništa ne možete raditi. Vodite finansije i nećete imati problema”, rekao je Uzelac.

    Šta je poskupelo u junu

    U junu 2025. godine, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupama rekreacija i kultura (2,2%), hrana i bezalkoholna pića (1,7%), transport (0,9%) i u grupama zdravlje i restorani i hoteli (za po 0,6%).

    Rast cena je zabeležen i u grupama stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva i odeća i obuća (za po 0,3%) i oprema za stan i tekuće održavanje (0,1%).

    Pad cena je zabeležen u grupi alkoholna pića i duvan (-0,1%).

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Vojvodina