• Doček Nove godine širom sveta: Neobični običaji i tradicije

    Nova godina, bez obzira kada je slavili ili uz koje običaje je dočekali, uvek je simbol novog početka, novih mogućnosti i prilika koje želimo u životu za nas i naše bližnje. Verujemo da ćete u nju da uđete veselo, zaboravljajući na brige i kao vekovima pre toga, opušteno i puni nade.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Doček Nove godine širom sveta: Neobični običaji i tradicije
    Foto: Pexels

    Običaji širom sveta
    Praznoverni ljudi veruju da će događaji koji se dogode prvog dana nove godine imati uticaj na događanja tokom cele godine i da ćemo ono što uradimo na dan Nove godine činiti tokom cele godine.

    Na primer, čestitanje na početku godine je u pređašnjim vremenima imalo značaj čarobne snage, a ne samo odraz uljudnost, preneo je Bljesak, a prenosi N1 Sarajevo.

    Prema nekim verovanjima na 12. zvuk ponoćnog zvona valjalo je skočiti sa stola ili stolice što je donosilo sreću u budućnosti.

    – Pucnjavom i pucketanjem bičem terali su se zli duhovi (danas se to čini bacanjem petardi ili pucanjem iz pištolja, ali su se razlozi zaboravili).

    Stari Rimljani su imali običaj da se žrtvuju i dobro ponašaju kroz ceo januar da bi umilostivili boga Janusa da im podari srećnu godinu. U početku su se darivali samo rođaci, da bi kasnije rimski zakon propisao da se treba caru darovati određen deo zarađenog novca kao vrstu poreza (otuda običaj darivanja i posećivanja rođaka i prijatelja na dan Nove godine).

    Običaj starih anglosaksonaca da se ispija zdravica uz iskazivanje najboljih želja ostao je do danas i raširio se mnogim zemljama (prilikom nazdravljanja treba sipati piće u čašu i staviti je na sto i nikako ne pružati praznu čašu pa onda u nju točiti piće).

    Buka koja se pravila u ponoć duvanjem u rog i zvonjenjem zvonima i loncima imala je za cilj da odagna zle duhove iz stare godine.

    Slovenska verovanja i zli duhovi
    Stari Sloveni su obožavali vatru kojoj su pridavali natprirodne moći. Ukrašavali su trešnjeva stabla i palili sveće u čast bogova plodnosti. Vatrom su isterivali zle duhove, odvraćali nesreću od kuće i prizivali dobre sile.

    U mnogim zemljama se veruje da osoba koja prva prekorači prag u novoj godini donosi manje ili više sreće.

    Smatralo se da je najbolje da to bude tamnokosi muškarac, a ako još pokloni nešto od hrane, donijeće blagostanje i sreću domaćinstvu koje je posetio cele godine.

    Šta rade Japanci, a šta Španci?
    U novogodišnjoj noći Japanci iznad vrata svojih domova kače konopac koji će da im donese sreću. Kada otkuca ponoć počinju sa glasnim smehom, koji bi trebalo da im donese radost i smeh u novoj godini.

    Holanđani na ulicama pale jelke, kako bi “oterali zle duhove”.

    Švajcarci slave pod maskama, oblačeći kostime koji simbolizuju dobre i zle duhove, od kojih bi trebalo da ostanu samo oni dobri u novoj godini.

    U Španiji je tradicionalno konzumiranje grožđa. Pre nego što otkuca ponoć, Španci pripreme 12 grozdova, koje pojedu u trenutku ispraćanja stare i dočeka nove godine, svaki grozd za jedan mesec u godini.

    U Velikoj Britaniji se veruje da prva osoba koja u novoj godini uđe u kuću donosi sreću, tako da tu osobu daruju novcem ili hlebom i slatkišima.

    Nova godina, bez obzira kada je slavili ili uz koje običaje je dočekali, uvek je simbol novog početka, novih mogućnosti i prilika koje želimo u životu za nas i naše bližnje.

    Verujemo da ćete u nju ući veselo, zaboravljajući na brige i kao vekovima pre toga, opušteno, uz malu sitnicu za bolji početak.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako pomoći detetu da pobedi strah od mraka

    Za većinu odraslih mrak je samo deo noći, ali za decu može postati izvor strahova i pozornica nevidljivih čudovišta. Zašto se najmlađi plaše tame i kako im možemo pomoći da u toj tami […]

    Koliko traje baterija električnog automobila

    Cena električnog automobila, brzina punjenja baterije i putna autonomija su najšešći problemi sa kojima se susreću vozači električnih automobila. Kako godine prolaze, postavlja se i novo […]

    Kako se piše – „idiot“ ili „idijot“?

    Reč koja se često koristi u kolokvijalnom govoru, ali koja je sa aspekta pristojnog ophođenja apsolutno neprihvatljiva, neretko izaziva nedoumice oko pravopisa srpskog jezika – da li je pravilo […]

    Mesec stavljen na spisak ugroženih lokaliteta

    Mesec je prvi put stavljen na spisak ugroženih lokaliteta Svetskog fonda za spomenike (WMF) zbog strahovanja da bi sve veći broj planiranih komercijalnih putovanja mogao da ošteti tragove koji […]