Novo srce za Gorana iz Omoljice – uspešno urađena transplantacija u KCS
Još jedna transplantacija srca uspešno je urađena u Klinici za kardiohirurgiju Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije.

Kako se navodi, pacijent se oseća dobro i oporavlja se.
Direktor Klinike za kardiohirurgiju Svetozar Putnik upozorava da između 40 i 50 pacijenata trenutno čeka donora, a da kod nekih, život bez doniranog organa, odbrojava u satima, piše RTS.
Pacijent, 57-godišnji Goran Radisavljević iz Omoljice kod Pančeva dobio je novo srce početkom nedelje.
Lekari kažu da je njegov oporavak stabilan i ohrabrujući. Goran Radisavljević za RTS kaže da se sada oseća odlično.
Na novo srce je čekao od 2019. godine, a kada je dobio poziv 2025. godine da imaju donora bio je kod kuće sa porodicom.
„Osećanje je bilo nestvarno. Sin i brat su bili sa mnom i na Kliniku za kardiohirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije smo stigli za sat vremena“, kaže Radisavljević, koji je bio preplavljen emocijama.
Prof. dr Svetozar Putnik, direktor Klinike za kardiohirurgiju UKCS, istakao je da je Radisavljević prethodno imao u nekoliko navrata akutni infarkt miokarda koji mu je dramatično oštetio srčanu funkciju.
Naglašava da je transplantacija srca bila šesta ove godine.
„Kao što vidite, godinama je pacijent u bolnici – u Pančevu, u Zemunskoj bolnici, u Univerzitetskom kliničkom centru. Došlo je do toga da je srce popustilo do tog nivoa da više ne može nikakvim standardnim medicinskim postupcima da mu se pomogne“, rekao je dr Putnik.
On je naveo da je pacijent u više navrata bio pozivan na transplantaciju, koja je konačno i obavljena.
„Dobro je, ovo je već sedmi postoperativni dan, oporavak ide kako treba. Već je započeta fizikalna rehabilitacija, dakle on se kreće, vraća se, praktično jedan normalan život“, naglasio je dr Putnik.
Tim spreman u svakom trenutku
Tokom 2024. godine u UKCS je transplantirano više pacijenata, a Putnik potvrđuje da su svi u stabilnom stanju. Od 2013. godine, kada je program pokrenut, novo srce dobio je 61 pacijent.
„To su brojevi na koje, s jedne strane, možemo da budemo ponosni, odnosno tim ljudi koji se ovde nalazi – medicinske sestre, kardiolozi, anesteziolozi, perfuzeri i, na kraju, naravno, i hirurzi“, rekao je direktor Klinike za kardiohirurgiju UKCS.
Objašnjava da su to, sa druge strane, apsolutno nedovoljni brojevi.
„Kada bi bilo potencijalnih, odnosno realizovanih donora više, mi bismo bili u stanju da uradimo i mnogo više“, poručuje Putnik.
Između života i smrti – čekanje donatora
Trenutno u samoj ustanovi između 40 i 50 pacijenata čeka na transplantaciju srca, naglašava Putnik.
„Nažalost, mi i kod nas u bolnici trenutno na odeljenju intenzivnog lečenja imamo bolesnike koji ne mogu da napuste bolnicu zato što im srce radi tako slabo da oni ne mogu bez lekova koje dobijaju infuzijom ili ponekad i aparatom za mehaničku potporu cirkulacije da napuste bolnicu, odnosno pitanje je dana ili nedelje kada će loše završiti“, upozorava dr Putnik.
Kako ističe, transplantacioni tim UKCS broji više od 50 članova i podeljen je u tri ekipe koje su u pripravnosti 24 časa dnevno, 365 dana u godini.
„Imamo hirurge koji su sposobni, podeljeni su praktično u tri ekipe, da pokriju program transplantacije i dan i noć. Po pravilu to nekako bude uvek u kasnim večernjim i ranim jutarnjim satima“, poručio je on.