Zdrava ishrana – namirnice koje poboljšavaju krvnu sliku
Zdravi obroci i hranljive namirnice u pravoj meri i količini – svi znamo da je zdrava ishrana osnova za blagostanje i ravnotežu u našem telu.
Neretko zanemarujemo značaj pravilne ishrane za zdravlje. Brz tempo života i pretrpani rasporedi na dnevnom planu ne dozvoljavaju ili barem ostavljaju malo mesta za posvećenu pripremu kuvanih jela. Veoma je lako krenuti “lakšim” putem, pregristi nešto usput i na brzinu, ali da li tako zadovoljavamo stvarne nutritivne potrebe svog organizma?
Rezultati neredovnog i nezdravog režima ishrane vidljivi su pogotovo na planu naše krvne slike. Nedostatak velikog broja crvenih krvnih zrnaca može dovesti do teške anemije, a onda i do mnogih drugih zdravstvenih posledica. Da bismo podstakli telo da poveća proizvodnju krvnih ćelija, trebalo bi da se fokusiramo na hranu koju unosimo. Koje promene u životnom stilu napraviti?
Anemija i broj crvenih krvnih zrnaca u telu
Anemija često izaziva simptome kao što su umor ili slabost. Usled sniženog broja eritrocita, telo mora više da radi kako bi obezbedilo dovoljno kiseonika celom telu. Kod značajnog pada crvenih krvnih zrnaca i teške anemije javiće se i ozbiljniji i intenzivniji simptomi poput vrtoglavice, nesvestice i jakih glavobolja.
Eritrociti se smatraju najvažnijim ćelijama u ljudskoj krvi. Naša tela mogu proizvesti milione crvenih krvnih zrnaca svakog dana. Ove ćelije se normalno proizvode u koštanoj srži i cirkulišu po telu 120 dana. Zatim migriraju u jetru, gde se uništavaju i ponovo uspostavljaju svoje ćelijske komponente.
Anemija može povećati rizik od brojnih ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Stoga je veoma važno da se broj eritrocita prati redovne fizičke preglede. Provera krvne slike i testiranje krvi na tri meseca kada imate anemiju mogu biti dobra strategija za poboljšanje. U slučaju graničnih vrednosti, odnosno kada su parametri u granicama normale, dovoljno je da u laboratoriji uradite analize jednom u 6 ili 12 meseci.
Hranljive materije koje pomažu u povećanju eritrocita
Osobe koje imaju problema sa krvnom slikom i anemijom uglavnom posežu za suplementima. Međutim, jedan od najdelotvornijih i najpouzdanijih načina da se poveća gvožđe i podstakne produkcija hemoglobina i eritrocita u krvi jeste putem ishrane.
Da biste poboljšali broj crvenih krvnih zrnaca, morate se pobrinuti da jedete hranu koja je puna vitamina i minerala poput gvožđa, bakra, folne kiseline, vitamina A, B, C.
Gvožđe
Ishrana bogata gvožđem može povećati proizvodnju crvenih krvnih zrnaca u telu. Neke od namirnica bogatih gvožđem koje možete izabrati su meso (naročito crveno meso kao što je govedina), jaja, tamnozeleno povrće (kelj, spanać, zelena salata), mahunarke (suvo grođže, suve šljive…).
Folna kiselina
Folna kiselina poznata i kao vitamin B9 je veoma korisna u povećanju broja crvenih krvnih zrnaca u krvi. Neke uobičajene namirnice bogate folnom kiselinom uključuju žitarice, hleb, zeleno povrće poput kelja, zatim grašak, orasi, sočivo.
Vitamin B-12
Hrana bogata vitaminom B12 pomaže mnogo da se poboljša krvna slika i podstakne proizvodnja eritrocita. Jedite namirnice poput ribe, govedine, jaja, kao i mlečne proizvode – sir i mleko.
Bakar
Premda apsorpcija bakra ne povećava direktno proizvodnju crvenih krvnih zrnaca u telu, može pomoći ovim ćelijama da pristupe gvožđu koje im je potrebno za regeneraciju. Neke namirnice sa visokim sadržajem bakra koje treba izabrati su živinsko meso, školjke, pasulj, džigerica, orasi, trešnje.
Vitamin A
Vitamin A (retinol) je efikasan „asistent“ koji pomaže telu da proizvodi crvena krvna zrnca. Namirnice bogate vitaminom A su tikvice, šargarepa, slatki krompir, zeleno povrće, crvena paprika, kao i dinje, lubenice i grejpfrut.
Male promene za velike rezultate
Poboljšanje krvne slike i rad na opštem napretku i blagostanju tela pored promena u ishrani podrazumeva i neke male promene u životnom stilu. Kako biste stvorili ogromne pozitivne efekte koji povećavaju protok krvi i cirkulaciju u telu možete uraditi sledeće:
Ostavite pušenje
Konzumiranje duvana smatra se vodećim faktorom rizika koji dovodi do opasnih hroničnih bolesti, kao što je rak. Pored toga, negativno utiče na cirkulaciju krvi u telu. Ako ste pušač, pokušajte za početak da smanjite dnevni unos cigareta. Idealno bi bilo da potpuno ostavite pušenje.
Smanjite kilažu
Zdrava težina će stvoriti najbolje uslove da telo funkcioniše normalno, te da proizvodi crvena krvna zrnca u krvi. Prekomerna težina može negativno uticati na protok krvi i dovesti do opasnih komplikacija, kao što je nakupljanje naslaga na zidovima krvnih sudova.
Povećajte fizičku aktivnost
Redovna vežba može vam pomoći da poboljšate vazodilataciju i stimulišete telo da poveća proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Vežbanje i svakodnevna fizička aktivnost su definitivno pametna strategija kojom možete smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Pijte dosta vode
Hidratacija je jedan od ključnih faktora za svaki aspekt zdravlja, uključujući cirkulaciju i proizvodnju crvenih krvnih zrnaca u krvi. Pored toga, dehidracija može oštetiti endotelne ćelije i povećati rizik od upale u telu, čime se i protok krvi ograničava.
Smanjite stres
Naučna istraživanja i brojne studije su pokazali da stres može uticati na mnoge funkcije u telu, uključujući proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. U idealnom slučaju, trebalo bi da pokušate da ograničite svoj stres kroz aktivnosti kao što su meditacija, joga, baštovanstvo ili provođenje više vremena u prirodi.
Pijte suplemente
Upotreba lekova koji stimulišu proizvodnju crvenih krvnih zrnaca i raznih suplemenata takođe je način da se anemija leči i krvna slika poboljša. Porazgovarajte sa svojim lekarom o opcijama koje imate na raspolaganju i pomognite svom telu da ojača i na ovaj način.
Eritrociti igraju veoma važnu ulogu u ljudskom telu. Zbog toga, u slučajevima anemije i niskog broja crvenih krvnih zrnaca, pacijenti treba da primenjuju ishranu u kombinaciji sa načinom života, metodama i lekovima kako bi poboljšali broj crvenih krvnih zrnaca i osigurali zdravlje.
Proveravajte redovno krvnu sliku, čak i ako ne osećate tipične simptome anemije poput malaksalosti, glavobolje i umora. Pokušajte da uvedete promene u svoju svakodnevicu – krenite od jednog obroka dnevno, sve dok ne postignete da svaki doručak, ručak i večera sadrže zdrave namirnice. Vremenom, postaće sasvim prirodno da se u vašem tanjiru nađu “sve boje” – zeleno povrće, crveno meso, žute i braon žitarice. Šarenolik jelovnik će sasvim sigurno učiniti rezultate vaših krvnih analiza besprekornim.