• Zimsko računanje vremena: Sat unazad, zdravlje na udaru

    Direkcija za mere i dragocene metale je objavila da se letnje računanje vremena završava u nedelju, 27. oktobra, u tri sata posle ponoći, tako što se, pomeranjem za jedan čas unazad, vreme u 3 sata računa kao 2 sata, čime počinje zimsko računanje vremena.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Zimsko računanje vremena: Sat unazad, zdravlje na udaru
    Foto: Pixabay

    Pomeranje kazaljki na časovniku određeno je Zakonom o računanju vremena.

    Na zimsko računanje vremena prelazi se svakog poslednjeg vikenda u oktobru u noći između subote i nedelje, dok se na letnje računanje vremena prelazi poslednje nedelje u martu, kada se vreme pomera jedan sat unapred.

    Iako se neki raduju dodatnom satu sna, stručnjaci upozoravaju da će mnogi osetiti i određene zdravstvene posledice. Puno njih će se žaliti na umor, nesanicu, nagle promene raspoloženja, glavobolju…

    Lekari objašnjavaju da u ljudskom organizmu sve praktično funkcioniše na 24-satnom nivou i da remećenje tog ritma može da dovede do nekih zdravstvenih efekata i problema.

    Stručnjaci iz britanske asocijacije specijalizovane za probleme sa spavanjem, „British Sleep Society“, pozvali su na ukidanje pomeranja kazaljki na satu dva puta godišnje, odnosno na letnje računanje vremena.

    Ovaj zahtev proizilazi iz negativnih efekata koje pomeranje sata ima na kvalitet sna i zdravlje uopšte.

    Naučnici za promenu sezonskog pomeranja sata

    Prema autorima rada objavljenog u „Journal of Sleep Research“, zimsko računanje vremena, koje će stupiti na snagu ovog vikenda i koje će ostati aktivno do proleća, trebalo bi da se koristi tokom cele godine.

    Naučnici to objašnjavaju time da je prisustvo sunčeve svetlosti ujutru neophodno za zdravlje, dok letnje računanje vremena tokom leta tera ljude da se bude dok je još mrak.

    Iako je bilo najava, u Srbiji još nije donet zakon o ukidanju sezonske promene računanja vremena.

    Pojedine države u svetu su ukinule praksu menjanja računanja vremena, a najpoznatiji primer zemlje je Rusija, koja se prostire kroz 11 vremenskih zona, a koja je 2014. godine odbacila letnje računanje vremena.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zdravlje

    Najčešće sportske povrede i kako ih izbeći

    Bilo da se bavite profesionalnim ili rekreativnim sportom, fizička aktivnost je važna za vaše zdravlje i dobrobit. Međutim, bavljenje sportom uvek uključuje rizik od povrede. Znanje kako da […]