• Uvođenje romskog jezika u škole

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje inicirao je uvođenje nastave na romskom jeziku u pančevačkim osnovnim školama. Na sastanku sa direktorima škola s teritorije grada, Jelena Jovanović iz Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje odgovarala je na pitanja direktora kako da se romski jezik uvede u pančevačke škole.

    Prilikom uvođenja romskog jezika funkcioniše isti princip kao i kod jezika drugih nacionalnih manjina. Jelena Jovanović kaže da osnovci, i to uglavnom učenici od 1. do 4. razreda, nakon redovne nastave imaju čas romskog jezika, odnosno dva tokom jedne sedmice. Kada je reč o predavačima, Jovanovićeva kaže da je jedna nastavnica obučena i certifikovana da predaje romski jezik u pančevačkim školama.

    – Da bi neko predavo romski jezik neophodno je da ima završenu srednju školu. Mi radimo na kreiranju romske intelektualna elite, i shodno tome imamo i školu za obuku predavača u Vršcu, koji će u budućnosti preuzeti ulogu predavača od sadašnjih nastavnika. Shodno obrazovnoj strukturi romske populacije biramo kadrove koji su nama dostupni. Ti predavači su obučeni i stručni da drže nastavu romskog jezika, kao i da govore o romskoj istoriji i kulturi – naglasila je Jelena Jovanović.

    Zamenik gradonačelnika Saša Levnajić ističe da će lokalna samouprava podržati uvođenje romskog jezika kao izbornog predmeta, kao i da će pomoći koliko je moguće.

    – Upravo ovim sastankom gradska vlast pokazuje, da želi da podrža ovaj projekat. Želimo da utvrdimo šta će biti potrebno da se uradi i koliko lokalna samouprava treba da učestvjue, pošto je ovakva ideja podržana i od ministarstava i pokrajinskih sekretarijata – istako je Saša Levanajić.

    Većnik zadužen za obrazovanje Miodrag Radojković kaže, da će iako Grad nije osnivač škola, ipak pomoći prilikom obezbeđivanja uslova za održavnje nastave na romskom jeziku.

    – Biće potrebno pronaći prostor, učionice, pa ih opremiti, za šta je potrebno opredeliti novac iz budžeta, što će lokalna samouprava i uraditi – naveo je Miodrag Radojković.

    Da bi u jednoj školi romski jezik bio uveden kao izborni predmet potrebno da je da to želi minum petnestoro učenika, odnosno njihovi roditelji. Međutim, direktorka osnovne škole u Banatskom Brestovcu Daliborka Bojković Breti, kaže da je u njenoj školi bilo zainteresovanih. ali nije ispunjen minimum pa im Pokrajina zbog toga nije odobrila uvođenje nastave.

    – Očekujem da Pokrajina pronađe rešenje u slučajevima kada je manje prijavljenih učenika od minimalnog potrebnog broja za uvođenje romskog jezika u škole, pošto je takva situacija u brestovačkoj školi. Nastavnici i đaci, kao i njihovi roditelji žele uvođenje nastave na romskom jeziku – obrazložila je Daliborka Bojković Breti.

    Predlog direktora pančevačkih škola je da bukvari na romskom jeziku budu besplatni, kako bi se okalašalo roditeljima, a predstavnica Pokarjinskog sekretarijata je obećala da će pokrajina izaći u susret u ovom slučaju.

    Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje inicirao je uvođenje nastave na romskom jeziku u pančevačkim osnovnim školama. Na sastanku sa direktorima škola s teritorije grada, Jelena Jovanović iz Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje odgovarala je na pitanja direktora kako da se romski jezik uvede u pančevačke škole.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Društvo

    PANČEVO: Red vožnje Pantransporta tokom praznika

    Pantransport će od sutra, 1. maja, zaključno sa ponedeljkom, 6. majem, svoje polaske na svim međumesnim i gradsko - prigradskim linijama obavljati prema režimu reda vožnje za nedelju i dane […]

    PANČEVO: Kako da proverite da li ste na biračkom spisku

    Deo jedinstvenog biračkog spiska za područje grada Pančeva, na osnovu koga će se 2. juna 2024. godine održati izbori za odbornike Skupštine grada Pančeva, izložen je na uvid u Gradskoj upravi […]