Brzi korona testovi ponovo se prodaju u apotekama, nakon što je prošle godine doneta odluka o njihovom povlačenju iz prodaje. Šta se u međuvremenu promenilo i koliko su sigurni ovi testovi?
Brzim antigenskim testom mogli ste da se testirate jedino u kovid ambulanti, a sada možete i kod kuće. Od septembra se u apotekama mogu kupiti antigenski testovi za kućnu upotrebu.
„Za te testove, ako ispune određene uslove vezane za standard i ako proizvođač ispuni propisane uslove, osim lekara, te testove mogu da koriste i nestručne osobe“, kaže Aleksandra Vujačić, rukovodilac Sektora za medicinska sredstva ALIMS-a.
Pod uslovom da je uputstvo na srpskom jeziku, da piše da je za kućnu upotrebu i da ima „Ce“ oznaku. U suprotnom možete dobiti pogrešne rezultate.
„Mogu da se pogrešno protumače, mogu da se loše pročitaju, onda mogu da budu lažno pozitivni ili lažno negativni“, kaže Snežana Jovanović iz laboratorije „Vatreno oko“.
Aleksandra Vujačić ističe da svi testovi koji su registrovani, kojima pripadaju i brzi testovi, moraju da imaju oznaku „Ce“, što znači da su odobreni i usaglašeni sa EU.
Razlika između testova koje koriste u kovid ambulantama i onih koje možete da kupite u apotekama je u tome što su jedni prilagođeni lekarima, a drugi svima ostalima.
„Svi ti testovi imaju karakteristiku da je njihova pouzdanost, tačnost, efikasnost i bezbednost potrvrđena u slučaju kada se oni koriste kod kuće, tj. kada su u pitanju testovi za kućnu upotrebu“, kaže Aleksandra Vujačić.
„Ne vidim svrhu kupovine takvih testova, jer sve testove imamo u kovid ambulantama koje rade 24 časa“, kaže Snežana Jovanović.
Dakle, ako kupujete u apoteci, dobro pročitajte uputstvo. Ako niste sigurni, onda, ipak, idite u kovid ambulantu. Uštedićete najmanje 2.000 dinara i bićete sigurniji u rezultat.
Brzi korona testovi ponovo se prodaju u apotekama, nakon što je prošle godine doneta odluka o njihovom povlačenju iz prodaje. Šta se u međuvremenu promenilo i koliko su sigurni ovi testovi?