• Protiv gripa u Srbiji do sada vakcinisano više od 260.000 ljudi

    Direktorka Instituta za Javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ Verica Jovanović izjavila je danas da je do sada protiv gripa vakcinisano više od 260.000 ljudi i da je Institut zadovoljan brojem vakcinisanih, ali da je neophodno da se nastavi proces imunizacije.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Protiv gripa u Srbiji do sada vakcinisano više od 260.000 ljudi
    Foto: Pixabay

    Jovanović je za Tanjug rekla da je u ovom trenutku registrovano oko 7.000 lica sa oboljenjima sličnim gripu, a da je sezona gripa blaža nego u istom periodu prošle godine.

    Prema njenim rečima, sezonska manifestacija gripa u našoj zemlji je na niskom nivou.
    Odgovarajući na pitanje da li je sada kasno za imunizaciju, imajući u vidu da je sezona respiratornih infekcija već počela, Jovanović je rekla da nije kasno za sprovođenje vakcinacije, jer sam razvoj imuniteta posle primljene vakcine traje dve do tri nedelje.

    „Pozivamo svakog ko se nije vakcinisao protiv gripa da se javi u svoj dom zdravlja i da se ipak vakciniše. Savetujemo da to budu, pre svega lica, starija od 65 godina, lica koje imaju hronične bolesti, uključujući dijabetes ili neke kardiovaskularne bolesti, bolesti plućnog sistema, urinarnog trakta i oboleli od malignih bolesti“, rekla je ona.

    Jovanović je navela da je prvi slučaj gripa u Srbiji potvrđen pre skoro mesec dana, ali da je dobro što je proces vakcinacije protiv gripa počeo na vreme i sprovodi se na veoma zadovoljavajući način.

    Govoreći o velikom kašlju, ona je rekla da je trenutno registrovan 1.501 slučaj i da su deca najrizičnija grupa.

    „Najveća opasnost je za decu koja su mlađa od dva meseca, koja ne mogu da budu vakcinisana i u takvim slučajama se javljaju i komplikovane situacije, dugotrajno lečenje u bolnici, pa se može javiti smrtni ishod, što niko ne želi. Jedini način zaštite jeste pravovremena vakcinacija da bi deca koja ne mogu da se vakcinišu na takav način bila zaštićena“, rekla je ona.

    Jovanović je dodala da je veliki kašalj nekada teško prepoznati, zbog perioda inkubacije bolesti koja traje između 10 i 20 dana.

    „Važno je da, kada neko prepozna simptome velikog kašlja – curenje iz nosa, grebanje u grlu, blaga temperatura, suvi kašalj, koji ne može da se ne primeti kod deteta ili kod odrasle osobe – ode lekaru i da se potvrdi da je u pitanju pertusis. Kada se postavi dijagnoza, jako je važno uvesti antibiotsku terapiju na vreme, zato što ona utiče i na infektivnost te osobe, koja je prenosilac infekcije“, navela je ona.

    Jovanović je upozorila da antibiotike ne treba uzimati na svoju ruku, jer sada vlada period infekcije virusima, na koje antibiotici ne deluju.

    Kada je reč o virusu COVID-19, navela je da na svakodnevnom nivou ima nekoliko potvrđenih slučajeva i da su najrizičnije grupe osobe sa smanjenim imunitetom i one sa određenim hroničnim bolestima.

    Dodala je da se na nedeljnom nivou testira više od 2.000 lica na ovaj virus, ali da je broj pozitivnih slučajeva jako mali.

    Govoreći o broju pregleda na mobilnom mamografu, koji su omogućeni od 4. oktobra na Kalemegdanu, Jovanović je rekla da je trenutno pregledano više od 1.800 žena i pozvala sve žene iznad 45 godina da dođu na preventivni pregled.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • Komentari 0

    Napiši komentar

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


    NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Stiglo krdo rečnih bivola u Obedsku baru

    U Specijalni rezervat prirode Obedska bara stiglo je krdo od 19 rečnih bivola — devet ženki i jedan mužjak, uz još devet teladi koji će svojom pašom i životnim navikama omogućiti obnovu […]

    Kombi udario studenta na blokadi kod DIF-a

    Nepoznati muškarac danas je udario studenta Visoke hotelijerske škole u Beogradu prilikom blokade u 11.52 časova, povodom odavanja počasti žrtava u padu nadstrešnice u Novom Sadu. […]