• Sr­bi­ja – ze­mlja je­di­na­ca

    U Sr­bi­ji ži­vi 1.904.314 po­ro­di­ca, od ko­jih 1.311.712 či­ne po­ro­di­ce sa de­com, go­vo­re upra­vo ob­ja­vlje­ni re­zul­ta­ti po­pi­sa sta­nov­ni­štva, ko­ji sve­do­če da je naj­za­stu­plje­ni­ji ob­lik po­ro­di­ce u na­šoj ze­mlji – brač­ni par sa de­com. Da je Sr­bi­ja po­sta­la ze­mlja je­di­na­ca ve­o­ma sli­ko­vi­to go­vo­ri i po­da­tak da čak 54 od­sto po­ro­di­ca u na­šoj ze­mlji ga­ji sa­mo jed­no de­te, sve­ga 36 od­sto po­ro­di­ca ga­ji dvo­je de­ce, oko osam od­sto ro­di­te­lja ga­ji tro­je de­ce, dok je udeo po­ro­di­ca sa če­tvo­ro i vi­še de­ce ma­nji od dva pro­cen­ta. Struč­nja­ci Re­pu­blič­kog za­vo­da za sta­ti­sti­ku is­ti­ču da se naj­ve­ći broj de­ce i da­lje ra­đa u bra­ku, a broj­ke sve­do­če da u na­šoj ze­mlji ži­vi 825.428 brač­nih pa­ro­va sa de­com i sve­ga 76.238 van­brač­nih pa­ro­va sa de­com. Za­bri­nja­va, me­đu­tim, po­da­tak da u Sr­bi­ji čak 320.057 maj­ki sa­mo­stal­no po­di­že de­cu, a te­ret sa­mo­hra­nog ro­di­telj­stva no­si i 89.989 oče­va.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    Sr­bi­ja – ze­mlja je­di­na­ca
    Foto: Pixabay

    Brač­ni sta­tus oči­gled­no ima uti­caj na broj de­ce u po­ro­di­ci – kod po­ro­di­ca ko­je či­ne brač­ni par sa de­com ne po­sto­je zna­čaj­ne raz­li­ke u bro­ju za­jed­ni­ca sa jed­nim (45 od­sto), od­no­sno dva de­te­ta (43 od­sto), dok se van­brač­ne po­ro­di­ce če­šće opre­de­lju­ju sa­mo za jed­no ne­go za dvo­je ili vi­še de­ce. Udeo po­ro­di­ca sa tro­je i vi­še de­ce naj­ni­ži je kod po­ro­di­ca ko­je či­ne „maj­ka s de­com” i „otac s de­com” i iz­no­si oko 4,5 od­sto. U na­šoj na­ci­o­nal­noj sta­ti­stič­koj usta­no­vi ob­ja­šnja­va­ju da je po­ro­di­ca za­jed­ni­ca ko­ja se sa­sto­ji sa­mo od brač­nog ili van­brač­nog pa­ra, to jest od ro­di­te­lja (oba ili jed­nog) i nji­ho­ve de­ce. De­te­tom se sma­tra oso­ba ko­ja, bez ob­zi­ra na sta­rost i na brač­ni sta­tus, ži­vi u do­ma­ćin­stvu s jed­nim ili oba ro­di­te­lja, i ko­je u tom do­ma­ćin­stvu ne­ma svog (van)brač­nog part­ne­ra ili svo­je de­te.

    Ka­ko u raz­go­vo­ru za „Po­li­ti­ku” is­ti­če Lji­lja­na Đor­đe­vić iz Re­pu­blič­kog za­vo­da za sta­ti­sti­ku, re­zul­ta­ti po­pi­sa sta­nov­ni­štva ko­ji je u Sr­bi­ji spro­ve­den od 1. do 31. ok­to­bra pro­šle go­di­ne go­vo­re da se sma­nju­je broj po­ro­di­ca, a ovo sma­nje­nje po­sle­di­ca je op­šteg pa­da bro­ja sta­nov­ni­štva i po­ra­sta sa­mač­kih do­ma­ćin­sta­va. Ona pod­se­ća da je sva­ko tre­će do­ma­ćin­stvo u na­šoj ze­mlji da­nas sa­mač­ko, a iz­me­đu dva po­pi­sa sta­nov­ni­štva broj sa­mač­kih do­ma­ćin­sta­va po­ras­tao je za 218.478 oso­ba. Sa­go­vor­ni­ca Politike, me­đu­tim, skre­će pa­žnju i na či­nje­ni­cu da ra­ste broj oče­va i maj­ki ko­ji sa­mi ži­ve sa de­com – u od­no­su na pret­hod­ni po­pis sta­nov­ni­štva, broj maj­ki sa de­com po­ve­ćan je za 28.000, dok je broj oče­va ko­ji ži­ve sa­mi sa de­com ve­ći za 13.554. Za­ni­mlji­vost u ve­zi s Be­o­gra­dom gla­si da čak dva­de­set od­sto po­ro­di­ca u pre­sto­ni­ci či­ne za­jed­ni­ce „maj­ka sa de­te­tom”.

    „Re­gi­o­nal­no po­sma­tra­no, naj­ve­ći udeo po­ro­di­ca ko­je či­ne brač­ni par sa de­com ži­vi u Pre­še­vu, Tu­ti­nu, No­vom Pa­za­ru i Bu­ja­nov­cu, dok je naj­ma­nje brač­nih pa­ro­va sa de­com u Ne­go­ti­nu, Ža­gu­bi­ci, Ku­če­vu i Maj­dan­pe­ku. U Be­o­gra­du ži­vi ma­nje brač­nih pa­ro­va bez de­ce u od­no­su na re­pu­blič­ki pro­sek, dok je naj­ma­nje van­brač­nih pa­ro­va sa de­com ili bez njih u Šu­ma­di­ji i za­pad­noj Sr­bi­ji”, is­ti­če Lji­lja­na Đor­đe­vić.

    Za psi­ho­lo­ga Ma­ju An­ton­čić ovi re­zul­ta­ti ne pred­sta­vlja­ju ve­li­ko iz­ne­na­đe­nje, jer su re­zul­ta­ti pro­šlo­go­di­šnjeg po­pi­sa sta­nov­ni­štva ta­ko­đe po­ka­za­li da tre­ći­na po­ro­di­ca u na­šoj ze­mlji ne­ma de­te, a bra­ko­ra­zvod­na sta­ti­sti­ka već go­di­na­ma sve­do­či da sva­ki če­tvr­ti par u na­šoj ze­mlji sta­vi tač­ku na svoj brak.

    „Sa­mo­hra­no maj­čin­stvo i da­lje je žen­skog ’po­la’ pa se za­to ne tre­ba ču­di­ti či­nje­ni­ci da vi­še od 300.000 maj­ki u na­šoj ze­mlji ži­vi sa­mo sa de­te­tom, u po­re­đe­nju sa sve­ga 90.000 oče­va. Iako se naj­ve­ći broj de­ce u Sr­bi­ji ra­đa u bra­ku, re­zul­ta­ti po­pi­sa go­vo­re da ra­ste broj van­brač­nih part­ne­ra ko­ji se od­lu­ču­ju na stva­ra­nje po­ro­di­ce, što je sva­ka­ko do­kaz te­ze da ve­tro­vi eman­ci­pa­ci­je du­va­ju i ovim pro­sto­ri­ma”, za­klju­ču­je sa­go­vor­ni­ca.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija

    Srbija druga u Evropi po broju kockarnica

    Prema podacima Udruženja priređivača igara na sreću, u Srbiji ima 2.900 sportskih kladionica, što je tri puta više posmatrano po glavi stanovnika nego što je to slučaj u Italiji, pet puta […]

    BG voz: Moguća kašnjenja i izostajanja vozova

    "Srbijavoz" je saopštio da će danas zbog sudara vozova koji se proteklog vikenda dogodio na delu pruge od Vukovog spomenika do Pančevačkog mosta, doći do kašnjenja, odnosno izostajanja vozova […]