• Niže tarife izvršitelja važe od danas, moguće i sporazumno namirenje duga

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Nove tarife za izvršitelje počinju da se primenjuju od danas, 1. januara, ali se ovo ne odnosi na one postupke koji su već u toku.
    Novim tarifama je smanjen broj odluka koje će izvršitelj moći da naplaćuje, kao i broj radnji koje će tarifirati. Predviđeno je da se ako dužnik plati dug u roku od osam dana od prijema rešenja o izvršenju naknada izvršitelju umanjuje za 60 odsto.
     
    Takođe, ako se dužnik dobrovoljno iseli u roku od 30 dana, izvršitelj nema pravo na naknadu za uspešno sprovedeno izvršenje. Izvršitelj više neće moći da naplaćuje rešenje o izvršenju u onim predmetima u kojima on, a ne sud, odlučuje o predlogu izvršenja.
     
    Takođe, neće moći da tarifira pribavljanje onih podataka koji su dostupni elektronskim putem, a Pravosudni informacioni sistem omogućava elektronsko povezivanje izvešitelja sa različitim bazama podataka drugih državni organa, npr. sa bazom MUP-a o prebivalištu.
     
    Javni izvršitelj, takođe, neće moći da tarifira ni održavanje elektronske prodaje nepokretnosti i pokretnih stvari. Ujedno biće smanjeni i troškovi dostavljanja i drugih pojedinačnijh radnji.
     
    Ministarka pravde Nela Kuburović rekla je da se od 1. januara očekuje dosta povoljniji položaj dužnika nego što je bio do sada, dok se kontrola nad radom javnih izvršitelja povećava. Kako je objasnila, nove izmene zakona onemogućiće nagomilavanje troškova dužnika.
     
    Tako za dug za komunalne usluge do 5.000 evra više neće moći da se proda nečija jedina nepokretnost. Izvršitelji neće moći da uzimaju dve trećine plate i penzije, odnosno polovinu za minimalce, a od izvršenja je izuzeta i sva dodatna finansijska podrška porodicama i deci„, rekla je ranije Kuburović.
     
    Od marta se uvodi e-aukcija kao novi transparentan i fer način javne prodaje nepokretnosti dužnika, kako bi se izbegle moguće malverzacije. 
     
    Prema sadašnjim tarifama, podsećaju, izvršitelji naplaćuju od 1.800 do 500.000 dinara.
     
    Moguće dobrovoljno namirenje duga preko izvršitelja
     
    Danas, 1. januara počinje da se primenjuje i mogućnost da javni izvršitelji posreduju između dužnika i poverilaca o naplati dugova.
     
    Poverilac javnom izvršitelju podnosi predlog za dobrovoljno namirenje, a nakon pokretanja postupka izvršitelj o predlogu obaveštava dužnika. Izvršitelj posreduje u komunikaciji dužnika i poverioca, a može organizovati i zajedničke sastanke sa obojicom. Ako se dužnik i poverilac dogovore, postupak se okončava sporazumom koji obe strane potpisuju.
     
    Rok u kom dve strane moraju da se dogvore je 60 dana, ili se postupak smatra neuspešnim.
     
    U slučaju da potraživanje iz izvršne ili verodostojne isprave bude dobrovoljno namireno u celini ili delimično, kao i u slučaju zaključenja sporazuma između izvršnog poverioca i izvršnog dužnika, javni izvršitelj ima pravo na naknadu u skladu sa Javnoizvršiteljskom tarifom. Ona će padati na teret izvršnog dužnika, ali izvršitelji tvrde da bi troškovi trebalo da budu znatno manji jer se neće pokretati izvršni postupak.

    Nove tarife za izvršitelje počinju da se primenjuju od danas, 1. januara, ali se ovo ne odnosi na one postupke koji su već u toku.

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Srbija