• Lovočuvari pomogli da srne prežive zimu

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Kritični period za preživljavanje najvažnijih vrsta sitne i krupne divljači traje i do 170 dana godišnje, za šta Javno preduzeće „Vojvodinašume” obezbedi raznovrsnu hranu u vrednosti od milion evra

    Za 15.000 grla krupne divljači u lovištima posebne namene kojim na teritoriji Vojvodine gazduje Javno preduzeće „Vojvodinašume”, na godišnjem nivou se obezbedi bezmalo 3.300 tona raznovrsne hrane u vrednosti od milion evra. Posebna briga sprovodi se tokom zimskih meseci, niskih temperatura i loših vremenskih uslova koje ugrožavaju opstanak divljači u Specijalnom rezervatu prirode Deliblatska peščara i lovištima Vršačkiih planina. Tim poslom bavi se Šumsko gazdinstvo „Banat”, koje obezbeđuje i organizuje dodatne količine hrane za divljač na ovim terenima. Ove godine zima nije bila  previše jaka i duga, ali divljač je ipak dobijala prihranu, kako bi lakše prezimila.

       Za prihranjivanje se koristi kukuruz u klipu, žito i zob lom, tritikal, seno, leguminoze ‒ lucerke, lucerkina silaža i koncentrovana hrana sa 12 do 18 procenata proteina, stočna repa, briketirana stočna so, i mineralno ‒ vitamisnki stočni blokovi. U gazdinstvu „Banat” ističu da je kritični period u ishrani sitne divljači poput, zečeva, fazana, i jarebica, kao i i one krupne koju čine pretežno srne i divlje svinje, upravo zimski period i to u trajanju od 150 do 170 dana. U tom periodu veliki problem je smanjena dostupnost hrane, neki put zbog dubokih snegova, ali i niskih temperatura, kada i rastu potrebe za održanjem jedinki, pa i neophodnost iznošenja dodatnog hraniva.

       „Zimski deficit u ishrani, nastao iz klimatskih razloga, značajno ublažavamo aktivnim gazdinskim merama, kao što je zimsko prihranjivanje. U slučaju ekstremnih i drugih perioda sa niskim temperaturama ispod 10 stepeni Celzijusa i snegom dubljim od 15 centimetara, praktikuje se uvođenje potpune i svakodnevne zimske ishrane za sve gajene vrste krupne i sitne divljači, pa i nakon njegovog završetka, da bi se divljač kondiciono oporavila. Odgovornim i domaćinskim radom mogu se ostvariti dobri rezultati u povećanju fondova gajenih vrsta divljači, a zimski period je prekretnica u tom poslu”, kaže za „Politiku” zastupnik ogranka Šumskog gazdinstva „Banat” iz Pančeva Željko Sušec i napominje da, kolika je briga o prirodi i fondu divljači, govori i povećanje fonda jelenske divljači u lovištima posebne namene Deliblatske peščare i Vršačkih planina.

       U ovom preduzeću napominju da i tokom letnjih meseci, kada je prisutan problem izuzetno visokih temperatura, iako ima dovoljno hrane, izazova za opstanak divljači ima. Tada se pak svakodnevno obezbeđuju dovoljne količine vode za sve divlje životinje na ovim terenima. Jelenska divljač u pomenutim lovištima će se, po njegovim rečima, u narednom periodu reducirati na optimalno brojno stanje, ali ne lovom već hvatanjem i naseljavanjem u lovišta centralne Srbije, preko projekta Uprave za šume JP „Vojvodinašume”.

    Kritični period za preživljavanje najvažnijih vrsta sitne i krupne divljači traje i do 170 dana godišnje, za šta Javno preduzeće „Vojvodinašume” obezbedi raznovrsnu hranu u vrednosti od milion evra

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Vojvodina