• Danas je Međunarodni dana borbe protiv raka dojke

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Međunarodni dana borbe protiv raka dojke obeležava se danas, a podaci Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ pokazuju da se u proseku svake godine u Srbiji registruju 4.204 novoobolele žene od te vrste malignog tumora, od kog u proseku umru 1.653 žene.

    Rak dojke je u Srbiji treći po redu uzrok smrti kod žena starosti između 45 i 64 godine, posle cerebrovaskularnih bolesti i ishemijske bolesti srca, podatak je Ministarstva zdravlja.

    Onkolog Nebojša Ivanović izjavio je FoNetu da je rano otkrivanje pojave tumora u dojci nije prevencija u pravom smislu te reči, ali ima veliki značaj za krajnji ishod oboljenja, ako se karcinom već pojavio.

    Kako tvrdi, najbolje preživljavanje imaju pacijentkinje kod kojih je tumor otkriven u fazi kada sama pacijentkinja nije mogla da ga napipa.

    „Otkrivanje tumora u ovoj fazi postiže se preventivnim pregledima – najčešće mamografijom i ultrazvukom“, kaže Ivanović dodajući da ne treba zanemarivati druge vrste pregleda, pa ni samopregled.

    On smatra da će žena koja svakog meseca pregleda svoje dojke otkriti tumor u ranijoj fazi, nego ona koja to ne čini, te se savetuje redovno praćenje promena na dojkama.

    Postoji mnogo komplikovanih preporuka tehnike samopregleda, koje prave veću štetu nego korist, zbog čega žene odustaju od samopregleda zbog komplikovanosti preporučenih tehnika, navodi onkolog naglašavajući da je samopregled dojki veoma jednostavna procedura.

    „Dovoljno je vizuelno osmotriti svoje dojke pred ogledalom u položaju sa rukama visoko podignutim iznad glave, a potom prepipati tkivo dojki na način koji žena sama odabere“, objašnjava Ivanović.

    Kako je precizirao, suština samopregleda je u tome da žena zapamti strukturu svojih dojki ponavljanim mesečnim pregledima i ako primeti bilo kakvu promenu u onome što je ranije napipavala da se odmah javi lekaru.

    Udruženja žena obolelih od raka dojke od početka pandemije ukazuju na ograničenu dostupnost pregleda i zdravstvene zaštite u uslovima virusa korona.

    Međutim, Ivanović tvrdi da iako je mogućnost preventivnih pregleda u zdravstvenim ustanovama donekle redukovana, pacijenti ipak nisu prepušteni sami sebi, jer u Kliničko-bolničkom centru Bežanijska kosa, koja radi u kovid režimu, služba onkologije redovno funkcioniše – tako da svaka pacijentkinja koja je napipala tumor u dojci, ako to prijavi svom lekaru, može računati na pregled po prioritetu.

    Prema procenama Međunarodne agencije za istraživanje raka, u svetu je od raka dojke tokom 2020. godine registrovano više od 2.260.000 novoobolelih, dok od iste bolesti svake godine umre preko pola miliona.

    U Evropi je, iste godine, registrovano više od pola miliona novoobolelih i skoro 142.000 umrlih žena od raka dojke.

     

    Međunarodni dana borbe protiv raka dojke obeležava se danas, a podaci Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ pokazuju da se u proseku svake godine u Srbiji registruju 4.204 novoobolele žene od te vrste malignog tumora, od kog u proseku umru 1.653 žene.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Kako da detetu kroz igru obogatite vokabular

    Razvoj govora kod dece je kompleksan proces koji obuhvata brojne faze, od prvih vokala u bebećem periodu do stvaranja složenih rečenica i jasnog i bogatog rečnika. Igra je osnovni mehanizam kroz […]

    Kako se kroz crtanje razvija ličnost deteta

    Čiča Gliša, drvo, kućica, sunce – koliko puta ste samo gledali svoje dete kako stvara predivne crteže? Kao roditelji često smo skloni da crtanje tumačimo kao samo još jednu od zabavnih […]

    Prvi srpski predstavnici na Olimpijskim igrama

    Svi nestrpljivo čekamo početak Olimpijskih igara u Parizu. Ta euforija koja staje u dve nedelje, konstantna provera koliko je Srbija osvojila medalja je ono što čekamo četiri godine. Dugu […]

    Kako proslaviti trideseti rođendan

    Za tridesete se često kaže da su nove dvadesete, ali i da su to godine kada zapravo istinski sazrimo. Nesporno je svakako da ove godine predstavljaju svojevrsnu prekretnicu koju treba valjano […]

    Kako se piše – Milicin ili Miličin?

    U Srbiji je još uvek najčešće žensko ime „Milica“, pa je sva prilika da i vi poznajete neku Milicu, a veća je verovatnoća da poznajete i više […]