• Tvorac Fajzerove vakcine: Vraćamo se u normalu krajem 2021; Rusija će proizvesti zamrzunutu i osušenu vakcinu do proleća

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Život bi mogao da se vrati u normalu sledeće zime, rekao je danas tvorac Fajzerove vakcine protiv korone Ugur Šahin.

    Profesor Šahin, jedan od osnivača i izvršni direktor BioNTeh kompanije, koja je takođe učestvovala u pravljenju vakcine, rekao je da bi vakcina mogla prepoloviti prenos virusa, što bi rezultiralo „dramatičnim smanjenjem“ broja prijavljenih slučajeva, preneo je CNBC njuz.

    Prošle nedelje Fajzer i BioNTeh su saopštili da je efikasnost njihove vakcine protiv korone nešto iznad 90 odsto, na osnovu 43.500 volontera koji su učestvovali u testovima.

    Efikasnost vakcine je značajno veća nego što su naučnici očekivali, zbog čega je izvršni direktor Fajzera Albert Burla nazvao ovo otkriće „velikim za čovečanstvo i nauku“.

    Ostaje još izazova pre nego što vakcina dođe do stanovništva, ali se pretpostavlja da bi vakcina trebalo da bude u upotrebi pre kraja godine, dodaje CNBC njuz.

    „Ova zima će biti teška. Zato, nećemo primetiti veliku korist od vakcine ove zime. Ukoliko se nastavi sve po planu, počećemo da isporučujemo vakcinu do kraja godine i početkom 2021. Naš cilj je da isporučimo više od 300 miliona doza do aprila i tada će već početi da se oseća efekat“, rekao je Šahin za BBC.

    Šahin je dodao da je „apsolutno neophodno“ da se završi sa imunizacijom čovečanstva pre sledeće jeseni.

    „Siguran sam da će se to desiti, jer nam brojne farmaceutske kuće pomažu da, kada dođe vreme, izvršimo isporuku, kako bismo imali normalnu sledeću zimu“, zaključio je Šahin.

    Rusija će proizvesti zamrzunutu i osušenu vakcinu do proleća

    Rusija očekuje da će do proleća proizvesti prvenstveno zamrznute i osušene doze vakcine Sputnik V protiv korona virusa, izjavio je šef Ruskog fonda za direktna ulaganja (RDIF) Kiril Dmitrijev.

    Time će biti eliminisana potreba za transportom vakcine na ultra niskim temperaturama u okviru ambicioznog plana za vakcinaciju ruske populacije, preneo je Rojters.

    Proizvođači vakcina širom sveta trude se da utvrde kako

    da transportuju i sačuvaju bočice sa vakcinom, od kojih neke moraju da se čuvaju u specijalizovanim zamrzivačima na izuzetno niskim temperaturama.

    Problem logistike došao je u prvi plan nakon što su BioNTek i Fajzer objavili obećavajuće rezultate vezane za njihovu vakcinu.

    Ovu vakcinu treba transportovati i čuvati na minus 70 Celzijusovih stepeni, što predstavlja izazov i za najsofisticiranije bolnice u SAD.

    Transport je hitno pitanje za Rusiju, koja ima mnoštvo izuzetno udaljenih naselja.

    Bez obzira na to da li ih prevoze širom Sibira ili ih prevoze do dalekih krajeva na Arktiku, bočice sa vakcinom moraju biti uskladištene na minus 18 stepeni Celzijusa ili manje, naveo je Institut Gamaleja koji je razvio vakcinu.

    Rusija je, takođe, testirala verziju koju je podvrgnuta liofilizaciji, pretvarajući tečnu vakcinu u suvu, belu masu koja se može čuvati na normalnim temperaturama frižidera od dva do osam stepeni Celzijusa.

    Rusija nije otkrila koliko doza liofilizovane vakcine planira da proizvede, ali je Dmitrijev rekao britanskoj novinskoj agenciji da će ona uskoro biti u fokusu.

    Život bi mogao da se vrati u normalu sledeće zime, rekao je danas tvorac Fajzerove vakcine protiv korone Ugur Šahin.

     
     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Svet