• Mali saveti za vozače: Šta treba da znate ako automobil ne koristite duže vreme

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info
    Svakome se može desiti da iz nekog razloga ne vozi automobil duže vreme. Kakve mere treba preduzeti u tom slučaju?
     
    Kako navode stručnjaci, u tom slučaju je potrebno barem svake treće nedelje upaliti motor da se dopuni akumulator. Motor treba da radi najmanje pola sata na otvorenom, zbog izduvnih gasova koji mogu ozbiljno štetiti organizmu i biti pogubni za zdravlje.
    Ako se prethodno zna da se vozilo neće voziti duže od tri meseca, preporuka je da se odmah odvoji minus pol sa akumulatora i da se on izvadi iz vozila, pogotovo ako se vozilo nalazi u prostoru u kome bi se temperatura vazduha spuštala ispod 10°C ili rasla preko 40°C.
     
    U suprotnom će doći do dubokog pražnjenja akumulatora i on će biti neupotrebljiv, a takođe u garanciji ga neće biti moguće reklamirati zbog nepravilnog održavanja.
     
    Prema tome, vaš akumulator, ako je sve ispravno sa električnom opremom na vozilu, mogao bi izdržati tri meseca do nivoa da sednete u vozilo, okrenete ključ i upalite motor bez potrebe korišćenja kablova za paljenje.
     
    Ako bi vaše vozilo otprilike imalo očekivanu snagu pražnjenja u stanju mirovanja od 0,010 A do 0,015 A pri temperaturi elektrolita na 27°C, za tri meseca ispraznili biste akumulator oko 20-30 Ah, što bi trebalo da ostavi prostora za nesmetano pokretanje motora nakon ta tri meseca.
     
    Struja pražnjenja može biti i dosta veća nego što je navedeno u primeru, u zavisnosti od opremljenosti vozila i dodatne opreme koju nije fabrički ugradio proizvođač vozila – npr. naknadno ugrađeni radio-uređaj, alarm protiv krađe vozila, GPS praćenje, pa se struja pražnjenja može znatno povećati od navedene u prethodnom primeru.
     
    Međutim, treba imati u vidu da su novi modeli vozila znatno opremljeniji električnim sistemima koji mogu da isprazne akumulator okvirno u periodu od tri do šest nedelja nekorišćenja do nivoa da je nemoguće pokretanje motora bez kablova.
     
    Stručnjaci preporučuju i da se vozilo zaključa tokom perioda mirovanja i tada je brzina pražnjenja akumulatora najniža. Važno je napomenuti da ako daljinski zaključavate vozilo, pripazite da vam je mehanička brava na vratima ispravna, kako biste mogli da otključate vozilo ako se akumulator ipak nakon dužeg nekorišćenja vozila isprazni.
     
     

    Svakome se može desiti da iz nekog razloga ne vozi automobil duže vreme. Kakve mere treba preduzeti u tom slučaju?

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Prvi srpski predstavnici na Olimpijskim igrama

    Svi nestrpljivo čekamo početak Olimpijskih igara u Parizu. Ta euforija koja staje u dve nedelje, konstantna provera koliko je Srbija osvojila medalja je ono što čekamo četiri godine. Dugu […]

    Kako proslaviti trideseti rođendan

    Za tridesete se često kaže da su nove dvadesete, ali i da su to godine kada zapravo istinski sazrimo. Nesporno je svakako da ove godine predstavljaju svojevrsnu prekretnicu koju treba valjano […]

    Kako se piše – Milicin ili Miličin?

    U Srbiji je još uvek najčešće žensko ime „Milica“, pa je sva prilika da i vi poznajete neku Milicu, a veća je verovatnoća da poznajete i više […]