Kulturni centar „Grad“ iz Beograda, Ambasada Kraljevine Holandije, u saradnji sa Centrom za ženske studije i sa gradovima u Srbiji, raspisali su konkurs kojim pozivaju sve zainteresovane ulične umetnike da učestvuju u izradi murala koji su posvećeni najznačajnijim ženama 20. i 21. veka u Srbiji.
Umetnici širom Srbije će putem ovog konkursa u okviru projekta „Izuzetne žene Srbije“, koji traje do nedelje, 30. januara, imati priliku da oslikavanjem murala površine oko 4×4 metra, prikažu 10 izuzetnih žena.
Među izabranim ženama koje će biti inspiracija za murale su revolucionarke, aktivistkinje, dizajnerke, dobrotvorke, političarke, pesnikinje, književnice, pravnice, pedagoškinje, kompozitorke, sportistkinje i feministkinje.
„Ono što im je zajedničko jesu njihova ženska snaga, solidarnost, snažan i nepokolebljiv duh u borbi za emancipaciju žena i ravnopravan položaj sa svetom muškaraca. U okviru ovog projekta biće odato priznanje tim borbenim ženama – nove generacije će ih upoznati, a iskusnije će se podsetiti značaja ovih autentičnih heroina svog vremena“, navodi se u saopštenju.
Tako je planirano da se u Požegi oslika mural Mitre Mitrović (1912-1945), rođene u ovom gradu, koja je bila spisateljica, učesnica narodnooslobodilačke borbe i prva ministarka u istoriji Srbije.
Grad Aleksinac biće rezervisan za mural Jelene J. Dimitrijević (1862-1945) iz Kruševca, koja je bila srpska književnica, dobrotvorka, pesnikinja, feministkinja i svetska putnica.
U Kragujevcu slikarsko delo predstaviće Ljubicu Marić (1909-2003), prvu srpsku kompozitorku, a Kruševac je određen za Veru Nikolić (1948-2021), nedavno preminulu sportistkinju, atletičarku – trkačicu koja se takmičila na Olimpijskim igrama 1968. i 1972. godine.
Jovanka Bončić Katerinić (1887-1966) rodom iz Niša, biće tema murala u ovom gradu, kao prva žena arhitekta u istoriji Nemačke koja je stekla diplomu inženjera, a radila je u ovoj zemlji.
Evropska prestonica kulture Novi Sad biće domaćin murala o Verici Crvenčanin Kulenović (1920-2013), koja je bila je prva filmska rediteljka i scenarista u Jugoslaviji.
Beograd će biti posvećen dvema ženama – Gini Ranjičić (1830-1891), prvoj poznatoj romskoj pesnikinji, pionirki romske lirike u Srbiji, i Jelisaveti Načić (1878-1955) – prva žena arhitekta i prvi glavni arhitekta Beograda.
Grad Tutin će na konkursu dobiti mural Hafize Demirović (1928-2000) – prva Bošnjakinja advokat i poslanik u Skupštini Srbije, dok će umetničko delo u Grockoj biti posvećeno Branislavi Perović (1920-2008), učesnici Narodnooslobodilačke borbe, doktorki fizike i prvoj direktorki Instituta za nuklearne nauke.
„Projekat se sprovodi u saradnji sa upravama svih spomenutih gradova, a sredstva za materijal i honorari za umetnike su obezbeđeni, dok radovi koji nisu izabrani neće biti korišćeni u druge svrhe. Moguće je prijaviti se za više murala, ali jedan umetnik može biti izabran samo za jedan mural, a ohrabruju se umetnici iz pomenutih opština da se prijave za izradu murala u svom gradu“, navodi se u saopštenju za medije.
Realizacija projekta se planira u februaru i martu, u okviru obeležavanja Međunarodnog dana žena. Za prijavu je potrebno poslati kratku biografiju na engleskom, ilustraciju prethodnih radova i skicu za predloženi mural na mejl nlmurali@gradbeograd.eu do 30. januara.
Kulturni centar „Grad“ iz Beograda, Ambasada Kraljevine Holandije, u saradnji sa Centrom za ženske studije i sa gradovima u Srbiji, raspisali su konkurs kojim pozivaju sve zainteresovane ulične umetnike da učestvuju u izradi murala koji su posvećeni najznačajnijim ženama 20. i 21. veka u Srbiji.