• Kako sprečiti smrdibube da vam se ove jeseni zavuku u kuću

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
    013 Info

    Smrdibube, ili kako ih još zovemo smrdljivi Martini, su prave napasti o kojima već nekoliko godina unazad svi pričamo. Neprijatnog su izgleda, mirisa, a i zvuk njihovih krila dok lete u mnogima izazivaju jezu i zgražavanje.

    Smrdibuba je kod nas donesena  iz Jugoistočne Azije. Te kako dolazi iz toplijih krajeva, u toku jeseni ona traži toplo mesto da se zavuče i tako prezimi. Nažalost, ta topla mesta su uglavnom naše kuće i stanovi, te neretko i automobili.

    Borba protiv smrdibube deluje već kao borba protiv vetrenjača – tako mnogi insekticidi, zamke i sprejevi iz kućne radinosti predstavljaju samo trenutno rešenje. Još ukoliko živite okruženi zelenilom, vrlo su male šanse da se možete rešiti ovih napasti. Iako su bezopasne za ljude, nikome nije prijatan susret sa smrdibubom. Još ako ispuste svoj neprijatan miris, pa tako pozovu ostatak članova roja – ova borba postaje značajno teža.

    Nekoliko preventivnih mera koje mogu ublažiti najezdu smrdibube u vaš stan:

    Sprečite ulazak u kuću

    Stavite na prozore mrežice koje će sprečiti ulazak smrdibube, a imaćete vazduha u stanu. Takođe, ako živite u kući, nije loša ideja da stavite komarnik i na vrata. To se obično čini tako što instalirate i ugradite još jedna vrata sa tom zaštitnom mrežom. Oštećene štokove na vratima ili okna od prozora je važno proveriti i zakrpiti, tako da ne mogu nikako da se provuku.

    Eterično ulje nane

    Smrdibube ne vole miris nane, što znači da je sprej sa ovom biljkom super rešenje protiv ovih napasti. Nekoliko kapi eteričnog ulja – slobodno malo više da miris bude intenzivniji – pomešajte u flašici sa vodom. Zatim naprskajte prostor oko prozora i vrata, te će intenzivan miris ove biljke rasterati sve dosadne smrdibube.

    Gasite svetla napolju

    Smrdibube privlače svetla, tako da je odlična ideja da se sva vanjska osvetljenja svedu na minimum. Ovo važi posebno za one koji imaju dvorište, te je dobro da svetla na tremu ili ispred ulaza ugasite, a roletne spustite – tako da ih svetla unutra ne privlače.

    Pregledajte veš pre unošenja u kuću

    Bilo da sušite veš u dvorištu ili na terasi, očekujte da se smrdibube zavuku u bar jedan rukav od majice ili duksa. Zato sve stvari pre unošenja dobro pregledajte i otresite.

    Sklonite svu hranu

    Smrdibube privlači i hrana u vašoj kući, zato je važno da sve držite u hermetički zatvorenim posudama. Takođe, redovno izbacujte smeće, jer iako vaša kanta za smeće ima poklopac – smrdibube privlači miris.

    Ne gnječite smrdibube

    Ukoliko se ipak susretnete sa smrdibubom u vašem domu, ne gnječite je jer ćete teško posle iskoreniti taj karakterističan i neprijatan miris koji proizvode. Zato, najbolje je da ih uhvatite rukavicom i izbacite napolje. Takođe, dobro je rešenje i usisivač. Smrdibube usisajte i brzo bacite kesu. Ukoliko se kesa ne baca, nakon usisavanja i pražnjenja – ostavite je da se provetri. Ne zaboravite ove korake, jer ako smrdibube ostanu predugo u kesi – osetićete ih svaki put kada upalite usisivač.

     

    Smrdibube, ili kako ih još zovemo smrdljivi Martini, su prave napasti o kojima već nekoliko godina unazad svi pričamo. Neprijatnog su izgleda, mirisa, a i zvuk njihovih krila dok lete u mnogima izazivaju jezu i zgražavanje.

     

    Podeli vest:

    Facebook Twitter WhatsApp
  • NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 96H

    Ostalo iz kategorije Zanimljivosti

    Čije koke nose plava jaja

    Vesna Kozak iz Padine gaji 40-ak kokošaka. Na to se odlučila da bi se njena porodica zdravo hranila, a prodaja joj donosi i dodatnu zaradu. Najtraženija su plava jaja, koja su višestruko skuplja […]

    Kako da detetu kroz igru obogatite vokabular

    Razvoj govora kod dece je kompleksan proces koji obuhvata brojne faze, od prvih vokala u bebećem periodu do stvaranja složenih rečenica i jasnog i bogatog rečnika. Igra je osnovni mehanizam kroz […]