Cilj akcije je da se javnost upozori na sve lošiji položaj novinarske profesije u Srbiji i svetu.
„NUNS poziva medijske radnike da se zajedno suprotstavimo daljem unižavanju novinarske profesije i učinimo sve kako bi vratili poverenje građana“, navodi NUNS.
Kako se dodaje, uloga i cilj medijskih poslenika mora biti slobodno i odgovorno informisanje javnosti, a ne ispunjavanje želja političkih i ekonomskih moćnika.
Dodaje se da su „država i vlast dužni da novinarima i medijima u Srbiji obezbede uslove za slobodan rad u interesu gradjana, bez pritisaka i cenzure„, a da medijsko zakonodavstvo mora zaživeti kako bi se stvorili uslovi za slobodu informisanja, kao i za slobodnu i fer utakmicu na medijskom tržištu.
Kako su naveli, stanje medijskih sloboda u Srbiji karakteriše „sve dublje siromaštvo novinara i drugih medijskih profesionalaca“, stotine medijskih radnika otpušteno je tokom prethodne godine, a „ponižavajuće niske zarade“ isplaćuju se hiljadama njih, čak i u profitabilnim medijskim kompanijama.
Medjunarodna organizacija Fridom haus i ove godine svrstala je Srbiju u listu delimično slobodnih zemalja po slobodi medija.Misija OEBS-a u Srbiji i NUNS će u sredu, 4. maja, u beogradskom Domu omladine, obeležiti Svetski dan slobode medija debatom na temu „Očuvanje javnog interesa kroz zaštitu novinarske privatnosti i novinarskih izvora“.
Na svečanosti koja će tim povodom biti održana u sredu, 5. maja, na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, NUNS i Ambasada SAD dodeliće nagrade za najveća dostignuća u istraživačkom novinarstvu.
NUNS pozvao novinare i medije da u utorak u 11.55 isključe ton i zamrače ekrane u sklopu simbolične međunarodne akcije „Pet minuta gromoglasne tišine“.