• Zdravlje

    Da li je bezbedno jesti proklijali krompir

    Proklijali krompir ima zelene tačkice iz kojih rastu „pipci“ ili klice. Nastanak klica na krompiru je normalan fiziološki proces koji može da dovede do propadanja ovog povrća.

    Otac danas daje ćerki bubreg, majka sutra sinu

    Dvoje dece će 17. i 18. februara transplantacijom u Tiršovoj dobiti nove bubrege od roditelja. Dr Siniša Dučić rekao je za RTS da je prednost tog tipa transplantacije od živih donora laparaskopsko odstranjenje bubrega i brz postoperativni tok. Zajedno sa srpskim timom lekara su i stručnjaci iz Londona.

  • Alkohol i tablete – koje kombinacije su najopasnije

    Svako ko konzumira alkoholna pića, zna koliko lako mogu da smanje društvene inhibicije i „dozvole“ stvari koje inače ne bismo radili. Takođe, neretko se alkohol meša sa određenim lekovima, a ljudi nisu dovoljno svesni, da ih takva kombinacija može dovesti u opasnost.

    Šta znači kada neki proizvod sadrži kancerogene hemikalije

    Da li tiganji, šerpe, posude u kojima pripremamo i čuvamo hranu, kozmetika koju koristimo, proizvodi kojima čistimo domaćinstvo, mogu da utiču na naše zdravlje? Šta znači kada se za neku hemikaliju u ovim proizvodima kaže da je kancerogena, za RTS je govorila prof. dr Aleksandra Buha Đorđević sa Farmaceutskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, i jedna od svetskih čaučnica koja se nalazi na Stanfordovoj listi.

    Batut: U Srbiji svake godine od karcinoma oboli više od 370 dece

    Svake godine u Srbiji se registruje u proseku više od 370 dece sa nekom vrstom maligniteta, uzrasta do 19 godina, a gotovo dve trećine novoobolele dece je uzrasta do 15 godina, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut“ povodom Svetskog dana dece obolele od karcinoma, 15. februara.

    Šta je „burnout“ i kako protiv njega

    Izgaranje na poslu ili „burnout“ je ozbiljan problem kod kog je neophodno bolovanje ili promena posla, ali ako ne možemo to da uradimo potrebno je da regulišemo odgovor na stres, kaže Iva Branković, psihoterapeutkinja.

    Kako premostiti nejednakosti u lečenju raka

    Srbija se priključila obeležavanju Svetskog dana raka porukom da je potrebno premostiti nejednakosti u lečenju raka, i da ne treba da postoje „zaboravljeni tipovi raka“, kao što je sada slučaj, zaključeno je na konferenciji za medije, u organizaciji Udruženja medikalnih onkologa Srbije (UMOS).

    Kako ćemo ugradnjom čipova otključati mozak

    Vest da je prvi put ugrađen čip u mozak čoveka, izazvala je brojne reakcije. Neki u tome vide prednost za pacijente, a neki strahuju. Za sada se koristi da pomogne pacijentima sa amiotrofičnom laternalnom sklerozom i kvadriplegijom.